İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Genel Sekreteri Eyüp Özgüç, önümüzdeki 3 yılda İstanbul’u bir “marka kent” haline getireceklerini belirterek, bunun Türkiye’nin geleceğine yatırım olduğunu kaydetti.

ist2010.jpgÖzgüç, yaptığı yazılı açıklamada, İstanbul’un 2010 Avrupa Kültür Başkenti projesine maddi kaynak sağlamak amacıyla yapılan yasal düzenlemelerin (Amme Alacaklarının Tahsil Usulü hakkında kanun), Türkiye’nin geleceğine yatırım anlamını taşıdığını vurguladı. Yasa ile ayrılan fonun, kamu kurum ve kuruluşlarının ve özel sektörün desteği ile daha büyütülmesi gerektiğini belirten Özgüç, bu kaynakların, İstanbul’u bir dünya metropolü olarak tarihsel kimliğine yeniden kavuşturacağını, büyük restorasyon ve kentsel dönüşüm projeleriyle İstanbul’u gerçek bir kültür başkenti yapacak kültür-sanat etkinliklerine harcanacağını bildirdi.

SEFERBERLİK RUHU

Hep birlikte, gerçek bir seferberlik ruhuyla işe girişmek zorunda olduklarını dile getiren Özgüç, şunları kaydetti: “İstanbul 2010, her şeyden önce kente ve ülkeye yeni tarihi, kültürel ve arkeolojik mekanlar kazandırmayı hedefliyor. Bunlar dünya çapında yankı uyandıracak projeler. Ayrıca kültür-sanat faaliyetlerini artırarak, mekanları geliştirerek, sanatçıları ve kültür insanlarını destekleyerek, etkinliklerin merkezden çevreye yayılması sağlanacak. İstanbul’un genç nüfusu kültürle, sanatla beslenecek. Etkinliklerin ülke sathında uzantılarının olması sağlanacak.”

Eyüp Özgüç, İstanbul’a yapılacak her türlü yatırımın, İstanbul aracılığıyla Türkiye’nin yurtdışında daha fazla dikkat çekmesini, itibar kazanmasını ve destinasyon olarak seçilmesini sağlayacağını vurguladı. İstanbul 2010 Ajansı olarak, önümüzdeki 3 yılda İstanbul’u halkın da katkılarıyla, bir “Marka Kent” haline getireceklerini ifade eden Özgüç, bunun Türkiye’nin geleceğine yatırım olduğunu kaydetti. Özgüç, Amme Alacaklarının Tahsil Usulü hakkındaki Kanunun, Avrupa Kültür Başkenti ile ilgili ihtiyaç duyulan seferberlik ruhunu yansıttığını belirtti.

Kaynak: Hürriyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir