İstanbul’da bir süre önce patlak veren lüks konut, rezidans ve alışveriş merkezi inşaatı furyası devam ediyor. Kentin yeşil alanları birbiri ardına yok edilirken, diğer yandan da İstanbul’un tarihi ve coğrafi silueti de büyük zarar görüyor. Kentin yedi tepeli ve tarihi yapılarla süslenen siluetinden bıkmış görünen egemen sınıflar İstanbul’a bir Manhattan silueti kazandırmak için birbiriyle yarışıyor. AKP Hükümeti’nin tercihi ise Mahattan ile Dubai karışımı bir manzara.

DOĞAN GRUBU ORTAKLIĞA KATILDI

Bu arada ABD’li emlak kralı, New York, Chicago, Las Vegas gibi Amerikan kentlerinde çok sayıda lüks konutun sahibi olan ve çevresinde rüküşlüğü ve acımasızlığı ile tanınan Donald J. Trump da Av-rupa’daki ilk Trump Tower adı verilen binalarını İstanbul’da yapmaya başladı. İstanbul Mecidiye-köy’de 23 bin imlik alana yapılacak Trump binalarının 2010’da tamamlanması bekleniyor. Donald J.Trump’ın Türkiye lisansöre Yeşil İnşaat aylardır İstanbul’da bir arsa arayışındaydı. Doğan Grubu ve Taşyapı’nın da ortaklığa katılmasıyla aranan arsa çabuk bulundu ve inşaat çalışmalarına başlandı.

Türkiye’deki yayın organları Trump Tower adı verilen bina tarzının dünyanın en önemli kentlerinde uygulandığını söylerken, Trump şirketinin Avrupa kentlerinde hiçbir binasının olmaması, tam tersine ABD dışında dünyanın para üzerine kurulu kentleri şirketin inşaat yaptığı ortaya çıktı. İstanbul gibi binlerce yıllık tarihe sahip bir kentin böyle bir listeye dahil olması ise şehircilik uzmanları, mimarlar ve tarihçiler tarafından kente yapılacak büyük bir kötülük olarak değerlendirildi.

Diğer taraftan inşaatın başlamasını kutlamak ve binaların tanıtımını yapmak için geçen hafta Türkiye’ye gelen Trump Towers’in sahibi Donald J. Trump’un kızı, eski fotomodel Ivanka Trump önce Bodrum’a geçip orada da kendisine arsa baktı.

‘DAİRE VE DÜKKANLAR ŞİMDİDEN SATILDI’

Türkiye’ye Dubai’den gelen Trump, önceki gece ise Trump Towers İstanbul-Şişli projesinin tanıtım partisine katıldı. Hilton Convention Center’da Doğan, Taşyapı, Yeşil ve Trump Ailelerinin ev sahipliğinde düzenlenen geceye Türkiye’den ve yurtdışından birçok kişi katıldı, i960 ‘lı yılların New York Jazz Club’u teması ile hazırlanan gecede Doğan Grubu gazeteleri ve televizyonlarında çalışan çok sayıda ünlü gazeteci ve köşe yazarının da olması dikkat çekti.

İvanka Trump, partide gazetecilere, “Emlak ve inşaat sektörü için zamanın çok uygun olduğunu, küresel krizin emlak yatırımlarını etkilemediğini” belirtti ve Mecidiyeköy’de yapılacak binalarda bulunan ve milyon dolarlara satılan daire ve dükkanların hemen hepsinin çoktan satıldığını ifade etti.

“Trump Towers, İstanbul-Şişli” projesi için ilk anlaşma New York Trump ofisinde yapılmış, anlaşma için yapılan toplantıya Trump Organization adına Donald J. Trump ve kızı ivanka Trump, Doğan Ailesi adına Mehmet Ali Yalçındağ, İlder Tokcan ve Barbaros Çağa, Taşyapı adına Emrullah Turanlı ve Trump Organization’ın Türkiye lisansörü olan Yeşil İnşaat adına Engin Yeşil ve Burak Duruman katılmışlardı.

Mecidiyeköy’de inşaatı süren iki kule ve bir alışveriş merkezinden oluşacak olan ve projesi Brigitte Weber Mimarlık tarafından yapılan Trump Towers İstanbul – Şişli’nin inşaat projesi Taşyapı tarafından yürütülüyor. Trump Towers İstanbul-Şişli’nin, 2010 yılında tamamlanması planlanıyor.

Kaynak: Birgün

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir