Son yıllarda gayrimenkul sektörünün büyük patlama yaşamasının ardından tüm Türkiye ve özellikle de İstanbul yabancı yatırımcıların akınına uğradı. Bu durumun da etkisiyle uluslararası emlak piyasasında ün kazanan şehir, ticari gayrimenkul yatırımlarının yanında irili ufaklı pek çok konut projesi de gerçekleştiren yabancı mimarların gözdesi oldu. Kartal Kentsel Dönüşüm projesini gerçekleştirecek mimarlığın nobeli sayılan Pritzker ödüllü mimar Zaha Hadid’den Avusturyalı Brigitte Weber’e kadar birçok ünlü mimarın ilgi alanına giren İstanbul’un tanıtımında gayrimenkul sektörünün yükselişi kadar iki yıl önce Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Merkezi’nde düzenlenen Dünya Mimarlar Kongresi de etkili olmuştu. 3-7 Temmuz 2005 tarihleri arasında gerçekleştirilen kongreye 10 bin kişi katılmış, mimarlar proje sahipleri ile bir araya gelmişti.

Konut projelerinde strateji
İnşaat şirketlerinin pazarlama stratejileri arasında gösterilen yabancı mimarlar, Yapı Kredi Koray, Güneri İnşaat, KKG Group’un da aralarında bulunduğu firmalar için konut projeleri yaptı. Yapı Kredi Koray’ın Kemerburgaz’daki projesi İstanbulbis’i MIPIM ödüllü mimar Charles M. Legler tasarladı. Güneri İnşaat’ın Bahçelievler’de inşa ettiği İkebana Evleri de 20 yıldır Türkiye’de yaşayan Japon mimar Tatsuya Yamamoto’nun sahiplerinden olduğu Tago Mimarlık tarafından gerçekleştirildi. Hadımköy’de inşa edilen ve KKG Group’un Pelican Hill projesindeki Kaliforniya mimarisinde tasarlanan malikaneleri ise RNM Architecture’den Robert F. Taylor’un eseri. Dubaili yatırımcı Emaar’ın Beylikdüzü’ndeki Toscana Vadisi projesinde de ABD merkezli JZMK Mimarlık ve Türkiyeden AE Mimarlık ortak çalıştı.

İstinye Park ve Kanyon
Yabancı mimarlar İstanbul’da alışveriş merkezi, konut ve ofislerin bir arada olduğu karma projelere de imza attı. 10 yıldır İstanbul’da yaşayan Avusturyalı mimar Brigitte Weber, Kanyon Evleri’ni tasarladı. İstanbul’un en taze alışveriş merkezi İstinyePark’ın projesi ise ABD’li Designe and Development ofisine ait.

Kaynak: Sabah

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir