Örgütün Dünya Mirasını Koruma Merkezi, Avrupa ve Kuzey Amerika Bölümü Başkanı Rossler, “İstanbul’un listeden çıkarılması en önemli sorun değil, ana görevimiz, kültürel mirasın korunması için öneriler sunmak” dediBirleşmiş Milletler (BM) Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Mirasını Koruma Merkezinden İstanbul’a gelen heyetin temasları sürüyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Koruma Uygulama ve Denetleme Bürosunda (KUDEB) düzenlenen toplantının ardından, UNESCO Dünya Mirasını Koruma Merkezi Avrupa ve Kuzey Amerika Bölümü Başkanı Mechtild Rossler, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Rossler, 3 günlük bir görev için burada olduklarını belirterek, 2006 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası Komitesi tarafından İstanbul’daki kültür mirasının korunması konusunda endişelerin dile getirildiğini belirterek, endişe yaratan bu konularda İstanbul’da yapılan çalışmaları, elde edilen gelişmeleri incelemek üzere burada bulunduklarını söyledi.

Tarihi ahşap evler

İstanbul’daki tarihi ahşap evler hakkında incelemeler yaptıklarını ve mevcut mimarinin korunması konusunu çok önemsediklerini ifade eden Rossler, “Bu konuda bazı gelişmeler kaydedildiğini görüyoruz” dedi.

İzlenimlerini, Temmuz ayında yapılacak UNESCO Dünya Kültür Mirası Komitesi toplantısında sunacaklarını belirten Rossler, “İstanbul’un listeden çıkarılması en önemli sorun değil, ana görevimiz tarihi ve kültürel mirasın korunması için öneriler sunmak ve asistanlık vermek” diye konuştu.

p1000332.jpg

Rossler, bir gazetecinin, “Dünya kültür mirası listesinden çıkarılmanın esas sorun olmadığını söylediniz. Peki, tehlike arz eden alanlar listesine geçirilmesi ne demek?” şeklindeki sorusuna, “Tehlike alanı listesi bir kara liste değil, yardım ve destek için uluslararası topluma bir ikaz. Kültürel mirasın korunması için hepimizin birlikte çalışması gerekiyor” yanıtını verdi.

İstanbul’un, dünyanın en muhteşem şehirlerinden biri olduğunu kaydeden Rossler, şehirde bununla pek çok sorun bulunduğunu söyledi.

Trafik sorunu ve raylı sistemler konusunda kendilerine bir sunum yapıldığını anlatan Rossler, yarın alan incelemelerinde bulunacaklarını ifade etti.

‘Yerel bilinç, 2 yıl önceye göre artmış’

Bugün, Süleymaniye’deki ahşap evlerin restorasyonu konusunda bilgi aldıkları ve alanda inceleme yaptıkları hatırlatılarak, bu konuda bir gelişme olup olmadığının sorulması üzerine de Rossler, şunları kaydetti:

“Bazı gelişmeler var. Ahşap evlerin korunmasına yönelik yerel bilinç 2 yıl önceye göre artmış, bu bizim için önemli. Çünkü bu olmadan çalışamayız. Bu bilinç, tarihi ahşap evlerin içerisinde yaşayan insanlara da yansımış. Ayrıca, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşlarıyla çalışmak bizim için önemli.”

Rossler ve beraberindeki Junaid Sorosh Wali ile ICOMOS Uluslararası Ahşap Bilimsel Komitesi Onursal Başkanı David Michelmore, KUDEB’de yapılan bilgilendirme toplantısında, Fatih ve Eminönü’nde gerçekleştirilen kentsel dönüşüm, rehabilitasyon ve restorasyon uygulamaları hakkında bilgi aldı.

Kaynak: Radikal

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir