İstanbul Su ve Kanalizasyon İşleri’nin (İSKİ) kuracağı 108 milyon Euro’luk tesis ile Bakırköy, Bağcılar, Bahçelievler, Esenler, Gaziosmanpaşa ve Küçükçekmece ilçelerinin atık suları arıtılarak sanayide, park ve bahçelerin sulamasında kullanılacak.

İSKİ Ataköy’de inşa edeceği ‘İleri Biyolojik Arıtma Tesisi’ ile günde 600 bin metreküp suyu en son teknolojiyle arıtacak. Arıtılan suyun sanayi ve park-bahçelerde kullanılmasını sağlayacak Ataköy İleri Biyolojik Arıtma Tesisi’nin ilk etabının açılışı 2009 Mart ayında düzenlenecek 5. Dünya Su Forumu’na yetiştirilecek.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş ‘Ataköy İleri Biyolojik Arıtma Tesisi’ inşaatında incelemelerde bulundu. Ataköy’deki inceleme gezisine ayrıca İSKİ Genel Müdürü Mevlüt Vural ve İBB Fen İşleri Daire Başkanı Abdurrahman Uçak katıldı. Ataköy İleri Biyolojik Arıtma Tesisi’nin Ayamama Deresi’nden Marmara Denizi’ne akan atıksuların arıtılarak sahillerin kirlilikten kurtarılacağını kaydeden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş atık su tesisi ile geri dönüşü sağlanan suların sanayi ile park ve bahçelerin sulanmasında kullanılacağını söyledi. Ataköy İleri Biyolojik Arıtma Tesisi ile 2,5 milyon insanın atık suyunu en ileri teknolojiyle arıtacağını kaydeden Topbaş “400 milyon YTL’ye mal olacak tesis, nihai aşamada günde 600 bin metreküp atıksu arıtacak. İstanbul için önemli bir biyolojik arıtma tesisi olan bu yatırım Marmara sahillerinin kirlenmesini önleyecek.” diye konuştu.

Tesiste Bakırköy, Bağcılar, Bahçelievler, Esenler, Gaziosmanpaşa ve Küçükçekmece’nin atık suları arıtılarak sanayide, park ve bahçelerin sulamasında kullanılacak Topbaş, “Buralar Ayamama Deresi’nin kirliliğinden kurtulacak. Bu tesis İstanbul’a adeta bir baraj yapmak anlamına geliyor. Ambarlı’da da bu nitelikte bir arıtma tesisi yapıyoruz. Tesisin ilk etabının açılışını 2009 yılında 5. Dünya Su Forumu’nda inşallah birlikte yapacağız. İşin tamamı ise 2010 yılında bitirilecek.” dedi.

Kaynak: Zaman

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir