Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, yolları bölerek hayatları birleştirdiklerini belirterek, “Bölünmüş yollarla, kaza oranında yüzde 64, ölüm oranında yüzde 89, yaralanma oranında yüzde 73 ve maddi hasar oranında yüzde 65 azalma sağlandı. Eğer yollar olduğu gibi kalsaydı, kazalar yüzde 100 artacaktı” dedi.

Bakan Yıldırım, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Cumhuriyet’in kuruluşundan 2003’e kadar 80 yılda 6 bin 101 kilometre bölünmüş yol yapıldığını, iktidarda bulundukları 6 yılda ise 15 bin kilometre hedefini aştıklarını anlattı. Bölünmüş yol ağının 15 bin 358 kilometreye ulaştığını bildiren Yıldırım, “Hedef büyüttük. 2009 sonu itibarıyla 17 bin, 2011’de ise 22 bin 500 kilometre bölünmüş yola sahip olacağız. Bu rakam mevcut kara yolu ağımızın üçte birine tekabül ediyor” dedi.

Türkiye’nin “tıkanan atardamarlarının ve toplardamarlarının bir bir açıldığını” dile getiren Yıldırım, şunları söyledi:

“Yolları böldük, hayatları birleştirdik. Bölünmüş yollar ülkemizin emniyet kemeri oldu. Bölünmüş yollarla, kaza oranında yüzde 64, ölüm oranında yüzde 89, yaralanma oranında yüzde 73 ve maddi hasar oranında yüzde 65 azalma sağlandı. Eğer yollar olduğu gibi kalsaydı, kazalar yüzde 100 oranında artacaktı. Yolları yaptık, emniyeti artırdık.”

Yıldırım, ölümlü kazaların meydana geldiği 600’den fazla “kaza kara noktası”nı iyileştirdiklerini vurgulayarak, 2010’da kaza kara noktası olmayan bölünmüş yol ağına sahip olunacağına dikkati çekti. Bölünmüş yolların, hayat kurtarmakla kalmayıp ekonomiye de ciddi katkı sağladığını belirten Yıldırım, son 6 yılda yapılan 9 bin 257 kilometre bölünmüş yolun yıllık ekonomik faydasının 1,5 milyar TL olduğunu söyledi.

Ankara – Samsun yolu

1995’te yapımına başlanan Ankara-Samsun bölünmüş yolunda, ödenek yetersizliğinden ve takipsizlikten 8 yılda ancak “bir arpa boyu” mesafe alındığını ifade eden Yıldırım, “Tabiri caizse kangrene dönmüş bir yoldu. 2003’te öncelikli olarak ele alındı ve 404 kilometrelik yol 15 Şubatta hizmete açıldı. Ankara-Samsun yoluna, bugüne kadar 1,2 milyar TL harcandı ve bu yolda seyahat 1,5 saat kısaldı. Yolun ekonomiye yılda 122 milyon TL katkısı olacak. Ayrıca yolu, olabilecek en emniyetli, standardı en yüksek hale getirerek her yıl binlerce kazada insanımızın hayatını kaybetmesinin önüne geçmiş oluyoruz” diye konuştu.

1998’de ihale edilen, ancak 2003’e kadar yüzde 15’i tamamlanan 52 kilometrelik Sinop-Boyabat yolunun yüzde 85’inin 5 yılda tamamlandığını dile getiren Yıldırım, trafik kazalarının sıkça yaşandığı bu yolun tamamlanmasıyla seyahat süresinin 45 dakika kısaldığını da kaydetti.

Kaynak: Yeni Şafak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir