Son dönemde iklim değişikliğiyle mücadeleyi öncelikli politikaları arasına sokan Avrupa Birliği (AB), bir yandan bu alanda önlemler almaya çalışırken diğer yandan da tüm kesimlerin desteğini toplama çabası içine girdi.

Avrupa’daki üç büyük dinin temsilcileriyle bir araya gelen AB’nin üst düzey kadrosu, iklim değişikliğiyle mücadele konusunda din adamlarından yardım istedi. İklim değişikliği ana gündem maddesiyle yapılan toplantı, AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso başkanlığında, AB Dönem Başkanı Slovenya’nın Başbakanı Janez Jansa ve Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Hans Gert Pöttering’in de katılımıyla gerçekleştirildi.

‘Acil önlemler almalıyız’
Toplantıdan sonra bir açıklama yapan Barroso, kiliselerin, camilerin ve sinagogların gezegeni kurtarma amacıyla atabilecekleri birçok adım olduğunu vurgulayarak, “İklim değişikliği hepimizi acil önlemler almak zorunda bırakıyor” dedi.
Barroso, dini liderlerden cemaatlerini iklim değişikliği konusunda bilinçlendirmelerini istedi. Jansa da çevrenin sadece doğal değil aynı zamanda kutsal olduğunu söyledi.

Kaynak: Milliyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir