Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü’ne ait Bandırma Limanı’nın 36 yıl süreyle işletme hakkının devri ihalesinde, en yüksek teklifi Çelebi Ortak Girişim Grubu (OGG) verdi. 102 milyon dolardan başlayan yarış, 175.5 milyon dolarda bitti.

Özelleştirme İdaresi Başkan Yardımcısı Ahmet Aksu’nun komisyon başkanlığında yapılan ihaleye Çelebi’nin yanı sıra, OYAK, Albayrak-Seçkin OGG, Turkuaz Petrol Ürünleri, Gümrük ve Turizm İşletmeleri, Mardaş Marmara Deniz İşletmeciliği, Ceynak Lojistik, Türkerler-Kolin OGG, IC İçtaş Liman-Gülmar OGG, Varyap ve Global Liman-Torunlar OGG katıldı. Açık artırmada 10. turun ardından nihai pazarlık görüşmeleri, Çelebi OGG ve Global Liman-Torunlar OGG arasında gerçekleşti. İki grup arasında gerçekleşen açık artırmanın 15. turunda, Çelebi OGG 175 milyon 500 bin dolar ile en yüksek teklifi verdi. Satış Rekabet Kurulu’nun oluru, Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun onayı ve Danıştay’ın görüşünden sonra kesinleşecek.

Çelebi Holding İş Geliştirme Başkanı Ümit Bozer, 175.5 milyon dolar olan ihale bedelini peşin ödeyeceklerini bildirdi. Sözleşmenin imzalanmasından sonraki 5 yılda limana 20 milyon dolarlık yatırım öngördüklerini kaydeden Bozer, ihale bedelini özkaynak ve proje finansmanı kredisiyle karşılayacaklarını belirtti. Bozer, Çelebi Ortak Girişim Grubu’nun holding şirketlerinden oluştuğunu bildirdi.
Demiryolu ve karayolu şebekesiyle bağlantılı olan Bandırma Limanı, bölgenin dökme yük ithalat ve ihracat kapılarından birini oluşturuyor.

Kaynak: Milliyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir