İstanbul’un ulaşım sorununun çözümü için hizmete sokulan metrobüste sorunlar bitmiyor. Geçen günlerde bir otobüsün Cevizlibağ’daki dönüş rampasında çelik bariyerlere çarparak kaza yapması, projenin ne kadar güvenilir olduğu sorusunu gündeme getirdi. İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) İstanbul Şubesi Başkanı Cemal Gökçe , rampaların güvenli olacak şekilde tasarlanması gerektiğini belirtirken İETT de rampanın geçici olarak yapıldığını, yılbaşına doğru kaldırılacağını kaydetti.

Metrobüs hattının açıldığı 17 Eylül’den bu yana eksiklik ve hatalarıyla gündeme gelen proje, şimdi de kaza riski ile tartışma konusu oldu. Metrobüsler için Cevizlibağ’da yapılan ve 26 Ekim’den bu yana kullanılan dönüş rampası biçimindeki köprü, kazaya davetiye çıkarıyor.
Rampadan dönmek için uzun kuyruklar oluşuyor

Yaklaşık 5 metre yükseklikteki rampanın, uzun araçlar için yeterince geniş yapılmadığı için ve tek yönlü olması nedeniyle araçlar manevra yaparken zorlanıyorlar. Geçen günlerde Cevizlibağ’da geri dönüş rampasında dönmekte zorluk çeken bir otobüs, çelik bariyerlere çarptı. Kazada ölen ya da yaralanan olmazken, bariyer olarak kullanılan çelik halat koptu, otobüste maddi hasar meydana geldi. Otobüsün bariyeri aşıp aşağıya düşmemesi ise şans eseri büyük bir faciayı önledi.

Metrobüs şoförleri, rampaları “sırat köprüsü” olarak nitelendirerek kent içinde bu kadar tehlikeli yol olmaması gerektiğini, özellikle kış mevsiminde ve yağmurlu günlerde daha büyük sorunlar yaşanabileceğini belirtiyorlar.

İMO Başkanı Cemal Gökçe, rampaların güvenli olacak şekilde tasarlanması gerektiğini belirterek “Yüksek olması her zaman tehlikeli değildir. Ancak araçların ağırlığını kaldıracak, güvenli dönüşlerini sağlayacak hesapların iyi yapılmış olması gerekir. İşçiliği çok önemlidir, titiz çalışmayı gerektirir. Seçilen malzeme doğru olmalıdır. Bu koşullarda yapılan bir rampa güvenli olacaktır” dedi.

Kaynak: Cumhuriyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir