“Senaryosu En Çok Filme Çekilen Senarist” unvanının sahibi, Yeşilçam’ın en üretken senaristi Safa Önal, 92 yaşında hayatını kaybetti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Senarist, yönetmen ve yazar Safa Önal, 92 yaşında hayatını kaybetti.

 

 

 

 

 

 

Önal’ın ölüm haberini Senaryo ve Diyalog Yazarı Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği (SENARİSTBİR) bugün Twitter hesabında yaptığı paylaşımla duyurdu.

 

 

 

 

 

 

SENARİSTBİR’in paylaşımında, “Türkiye sinemasının duayenlerinden değerli senarist, yönetmen ve yazar Safa Önal’ı kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Başta ailesi ve sevenleri olmak üzere hepimizin başı sağ olsun” denildi.

Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) de “Sinemamızın değerli senaristlerinden Safa Önal’ı kaybetmenin üzüntüsü içindeyiz. Vesikalı Yarim, Ah Güzel İstanbul (Ayşe Şasa ile birlikte), Tatar Ramazan, Menekşe Gözler, Umut Dünyası ve Cingöz Recai’nin de aralarında olduğu 395 senaryoya imza atmıştı. Başımız sağ olsun” açıklamasını yaptı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da Safa Önal için başsağlığı mesajı paylaştı.

 

 

 

 

 

 

“SİNEMA, EN BÜYÜK EMEKÇİSİNİ KAYBETTİ”

 

 

 

 

 

 

Sinema yazarı Şenay Aydemir de Twitter hesabında yaptığı paylaşımda “Ah Güzel İstanbul, Vesikalı Yarim, Dila Hanım’ı da kaleme alan Safa Önal, Yeşilçam fabrikasının en üretken senaristiydi. 1967’de 28, 1968’de 27 ve 1969’da 24 senaryosu sinemaya aktarılmıştı. Çekilen 395 senaryosuyla rekorlar kitabına girdi. Sinema, en büyük emekçisini kaybetti” dedi.

SAFA ÖNAL KİMDİR?

 

 

 

 

 

 

İstanbul’da 17 Aralık 1931’de dünyaya gelen Safa Önal, yazarlığa 1945’te kısa öyküler kaleme alarak başladı.

 

 

 

 

 

 

Yeşilçam’a büyük katkı sunan Önal, “Vesikalı Yarim”, “Ağaçlar Ayakta Ölür”, “Ah Güzel İstanbul”, “Ah Müjgan Ah”, “Dila Hanım”, “Tatar Ramazan”, “Tatlı Nigar”, “Doktor Civanım” gibi pek çok filmin senaryosunu kaleme aldı.

 

 

 

 

 

 

Safa Önal, 1973’te yönetmenliğe de başladı ve 40’a yakın film yönetti.

 

 

 

 

 

 

Önal’ın filme çekilmiş 395 senaryosu, Guinnes Rekorlar Kitabı tarafından bir dünya rekoru olarak onaylandı. “Senaryosu En Çok Filme Çekilen Senarist” unvanının sahibi oldu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yazdığı senaryolarla Altın Koza ve Altın Portakal gibi çok sayıda ödül kazanan Safa Önal, söz yazarı, sunucu Sezen Cumhur Önal’ın da ağabeyidir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Evrensel.net

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir