Konya, umudunu sonbahar yağışlarına bağladı. Yeraltı suyunun 980 metreye kadar düştüğünü belirten uzmanlar düşüşün devam etmesi halinde içme suyunun bile arıtılacağını tahmin ediyor.

Küresel ısınmanın etkisiyle 2007 yılını kurak geçiren Konya, umudunu sonbahar yağışlarına bağladı. Uzmanlar, yeraltı suyunun 980 metreye kadar düştüğünü, düşüşün devam etmesi halinde içme suyunun bile arıtılacağını kaydetti. Küresel ısınmanın en çok etkili olduğu iller arasında Konya ilk sıralarda yer alıyor. Buna bağlı olarak, akarsulardaki su seviyeleri ve göllerdeki küçülmeler de sürüyor. Jeoloji Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Yrd. Doç. Dr. Tahir Nalbantçılar, sonbahar ve kış mevsimlerindeki yağışların kent için önemli olduğunu vurguladı. Nalbantçılar, arazilerdeki durumun da iç açıcı olmadığını ifade etti. Nalbantçılar, yeraltı suyunun 980 metreye kadar düştüğünü düşüşün devam etmesi halinde içme suyunun bile arıtılacağını kaydetti. Nalbantçılar: “Şahıslar tarafından yapılan ve ismini kaçak kuyu olarak ifade ettiğimiz sondaj çalışmalarıyla mevcut üretim ve akiferin beslenme dengesi doğal denge korunamamakta ve bu denge suyun fazla çekimi noktasında negatif etki yapmaktadır” dedi.

OVAYA BOŞUNA SU AKIYOR

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ise Büyükşehir Belediyesi sınırlarında tüketilen suyun 20 katının Konya Ovası’nda tarımsal sulamada kullanıldığını bildirdi. Bugün ovada 30 bini kaçak 60 bin kuyudan su çekildiğini ifade eden Akyürek, insan bacağı kalınlığında suyun bu kuyulardan ovaya boşa akıtıldığını söyledi. Havzada yer altına inen suyun 2 katının çekildiğini bu yüzden de yer altı su seviyesinin giderek düştüğünü dile getiren Akyürek, bunun sonucunda yer altında kirlenme ve tuzlanma riskinin ortaya çıktığını kaydetti. Havza dışından su getirilmesinin planlandığını belirten Akyürek, ‘Kontrolsüz su kullanıldıkça bunun da faydasının olacağını sanmıyorum. Öncelikle tasarrufa gidilmeli. Bazı önlemlerle tarımsal sulamada kullanılan suyu üçte birine indirebiliriz’ dedi.

Kaynak: Yeni Şafak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir