Türkiye’de yaşayan ‘Romanlar’ın sorunları Avrupa Parlamentosu’nda tartışıldı. AP ile TBMM arasında diyalog organı olan Karma Parlamento Komisyonu (KPK) Eşbaşkanı Lagendijk’in evsahipliğinde düzenlenen konferansta “Kentsel Dönüşüm Projeleri” masaya yatırıldı.

sulukule3.jpg

Türkiye’de özellikle azınlıkların varlığını tehdit eden, kentsel dönüşüm sürecine bağlı olarak yaşanan yer değiştirmelere karşı nüfusların korunması sorununun tartışmaya açıldığı AP’deki konferansta, Sulukule’nin İstanbul’da yaşayan Romanlar açısından bir sembol olduğu ve bu sembolün ortadan kaldırılmasının çok büyük kayıp olacağı vurgulandı. AP’nin üçüncü büyük grubu olan Yeşiller Grubu Eşbaşkanlığı’nı da yapan Lagendijk, yerel yönetimlerin kültürel değerler konusunda çok daha hassas olması gerektiğini ifade etti. Lagendijk, “Sulukule’de kendiliğinden oluşan bir sivil toplum oluşumu, yerel yönetimde söz sahibi olmak istiyor. Biz de bunu destekliyoruz. Almanya’nın Berlin ve Hollanda’nın Roterdam kentlerinde gerçekleşen ‘Kentsel Dönüşüm Projeleri’ ışığında, atılması muhtemel adımları aktardık. AP’de yapılan bu tartışmanın iyi bir çıkış yolu olacağını umuyorum. Bir şehrin ruhu o şehirdeki kültürel değerlerdir” dedi.

MAHALLENİN SESİ

Projeyi yürüten Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, ‘Kentsel Dönüşüm Projesi’ ile hiç kimsenin hak mahrumiyetine uğramayacağını söyledi. Sulukule Roman Kültürünü Geliştirme ve Dayanışma Derneği Başkanı Şükrü Pündük, “Sulukule’nin, yıkılmasını ve bin yıldır bu mahallede yaşayan Romanların bölgeden sürülmesini, kültürlerinin yok edilmesini öngoren ‘Yenileme Projesi’ne karşı mahallenin sesini AP’ye taşımak istedik” dedi.

Kaynak: Sabah

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir