Teknolojinin yaşantımıza girmediği bir konu yok. İş hayatımızın dışında ileri teknolojik detaylar özel hayatımızın içine de girmeye başladı. Teknolojinin her alanımızda yer almasıyla birlikte bir çok sektör de bu gelişmeden payını aldı. Son yıllarda fazlaca duymaya başladığımız “yeni nesil yapı” kavramı artık gayrimenkul sektöründe günlük lisan içine yerleşmeye başladı.

Bu tür yapılar sadece teknoloji kullanan, karmaşık sistemleri bir arada bulunduran binalar değildir. İçinde yaşayanların çalışma ve yaşama konforunu arttırırken, güvenliklerini sağlayan, sürekli değişen yaşam standartları ve eğilimleri çerçevesinde tüketicilerin beklentilerine en az yatırımla gerekli cevapları sunabilen, enerji verimliliği için doğal enerji kaynaklarını akıllıca bir arada kullanabilen, çevreye duyarlı, değişimlere karşı esnek yapılardır. Yeni nesilden kasıt aslında kullanım ve sağladıkları olanaklar bakımından diğer binalardan farklılaşan, ayrışan demektir. Yeni nesil yapılar daha zarif, daha uzun ömürlü, daha az enerji kullanan, daha sağlam yapılardır. Bu tür yapılardaki belli uygulamalarla sadece bina kalitesinin değil, aynı zamanda yaşam kalitesinin de artmasına hizmet edilir.

Yaşamış olduğumuz deprem ile birlikte yeni nesil yapılarda sağlamlık en önemli kıstas olarak karşımıza çıkmaktadır. Enerjinin ise son derece pahalı olduğu gerçeğinden yola çıkarak, yeni binalar enerji tasarrufu sağlamalı, enerjiyi üretmeli ve hatta enerjiyi depolayabilmelidir. Küresel ısınmanın yaşandığı dünyamızda yakın gelecekte bu unsurların ne denli önem kazanacağı konusunu ise tartışmaya bile gerek yok. Hırsız ve yangın alarmları, duman sensörleri, özel şifre ile girilen apartmanlar tüketicilerin güvenlik anlamında beklentilerini karşılayacak. Yavaş yavaş çoğalmaya başlayan bu sistemlerin gelecek dönemde daha da yaygınlaşacağı hatta standartlaşacağı kaçınılmaz. Konutların proje içindeki konumlandırılması, rüzgar esme hızı, güneş alma açısı doğru hesaplandığı takdirde ısınma maliyetlerinin düşmesi yine önemli bir örnek.

Salon, mutfak gibi mahallerin tasarımlarında gerek mimari çözümler, gerekse birtakım teknolojik detaylar (algılayıcılar ile yapay aydınlatma gibi) doğal ışığın yetersiz olduğu mekanları ortadan kaldıracaktır. Yaşlıların sınırlı güçlerini maksimum düzeyde kullanabilmelerini ve güvenliklerini sağlayan uygulamalar ise pazarlamada yeni “niş”ler ortaya çıkaracaktır. Sektörde ” yeni nesil kavramı” gittikçe yaygınlaşıyor. Yeni nesil yapılar, yeni nesil konut kredileriYeni nesil tüketicilere yani çocuklarımıza yönelik 11 ilde yaptırdığımız bir ankettin sonuçları ise son derece ilginç: 7-14 yaş arasındaki çocuklara “hayallerindeki ev” sorulduğunda büyük çoğunluğu şu cevabı verdi: Konforlu ve son moda teknoloji ile donatılmış ev değişimleri ve ihtiyaçları takip ederek yapılacak olan tasarımların gelecekte ne denli bu önem kazanacağını bu anket sonuçları da destekliyor sanırım. Bu yapıları tasarlayanlar ve inşa edenler ise gelecek yüzyıllara şekil verecekler.

Neşecan Çekici
Kaynak: Sabah

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir