Karşıyaka ve Konak Belediye meclislerinde 1/1000 ölçekli imar planının kabul edilmesiyle, gökdelenlerin önü açıldı.

Gayrimenkul yatırımına yönelen Türkiye’nin dev gruplarının ardı ardına projeler hazırladığı Alsancak-Bayraklı-Turan bölgesini kapsayan Yeni Kent Projesi, Karşıyaka ve Konak Belediye meclislerinin önceki akşam aldığı kararlarla son şeklini aldı.
İki belediye meclisi, toplamı 550 hektarı bulan alanla ilgili 1/1000 ölçekli uygulama imar planlarını oybirliğiyle kabul etti. Böylece uzun yıllardan bu yana sanayi ve depolama bölgesi olarak kullanılan alanda yer alması öngörülen gökdelenlerin de önü açılmış oldu.

Komisyon inceleyecek

Bundan sonraki süreçte, Karşıyaka ve Konak belediyelerinin 550 hektarlık alanın kendi sorumluluk alanlarında kalan bölümleriyle ilgili olarak yaptıkları ve meclislerinden geçirdikleri uygulama imar planları, incelenmek üzere İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’ne gelecek. Büyükşehir Meclisi’nde Bayındırlık ve İmar Komisyonu’na sevk edilecek bu planlar, Büyükşehir’in daha önce hazırladığı 1/5 bin ölçekli planlara uyumlu olup olmadıkları açısından incelenecek. Eğer planlar uyumlu ise, Büyükşehir Belediye Meclisi komisyondan gelen rapor doğrultusunda ilçe meclislerinden geçen planları onaylayacak. Büyükşehir Meclisi onaylarsa, planlar resmen yürürlüğe girmiş olacak. Bu arada 1 aylık askı süreci içinde planlara itiraz olursa, itirazlar yine belediye meclisince değerlendirilip karara bağlanacak. Askı sürecinde yapılacak itirazlar, planın uygulamasına engel teşkil etmeyecek.

Tüm bu aşamalardan sonra plan notlarına göre en küçük parsel boyutlarına uygun olarak 550 hektarlık alanda uygulama planları esas alınarak parselasyon çalışmaları yapılacak. Bölgede bir an önce yatırımlara başlamak isteyen büyük şirketler, alana uygun parselasyon hazırlatıp bunları ilçe belediye encümenlerinden onaylatarak çalışmalarına başlayabilecek.

Kimlik değişimi

Yeni Kent Merkezi Planı’nın uygulanmasıyla liman gerisinden başlayıp Turan’a kadar uzanan 550 hektarlık bölge, terk edilmişlik görüntüsünden kurtulup İzmir’in yeni kent merkezi kimliğini kazanacak. Planla yapımına imkan tanınan gökdelenlerle, kentin diğer bölgelerini gökdelen baskısından da kurtarmış olacak. Yetkililer, bu çalışmanın İzmir için devrim niteliğinde olduğunu, kente farklı bir nitelik kazandıracağını ifade ettiler.

Kaynak: Yeni Asır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir