Collcoll, Pricefx ofisindeki merdivenleri ve koltukları pikselli ahşap yapıda gizliyor

Yazar: Alyn Griffiths
Minecraft bilgisayar oyunundan ilham alan binlerce ahşap küp, Prag’daki mimarlık stüdyosu Collcoll tarafından tasarlanan bu ofiste yardımcı programları gizliyor ve rahat oturma alanları yaratıyor .

Daha önce fiyatlandırma yazılım şirketi Pricefx için Meteor Center Ofis Parkı’nda bir kat tasarlayan Collcoll , müşterinin esnek ve yaratıcı çalışma uygulamalarına olan bağlılığının bir parçası olarak aşağıdaki katın donatılmasıyla görevlendirildi.

Collcoll, Prag’daki Pricefx ofisine pikselli ahşap bir yapı ekledi 

Collcoll, “Pricefx’in yönetimi ve çalışanları ofislerini öncelikle yaratıcı diyaloğu teşvik eden toplantılar için kullanıyor” dedi.

“Doğaları gereği, çalışma kabinleri veya geleneksel açık alan stereotiplerine tabi olmayan, değişken kullanım için açık bir alan.”

Ahşap özelliği Minecraft bilgisayar oyunu tarafından bilgilendirildi

İki seviyeyi birbirine bağlama ihtiyacı, kat planının merkezindeki sirkülasyon ve servis merkezi ile ilginç bir şeyler yapma fırsatını sundu.

Collcoll merdiveni personel dolaplarını, soyunma odalarını ve kullanım alanlarını gizleyen ahşap bir yapıyla kapatmayı tercih etti. Ayrıca merdivenlere alternatif olarak kullanılabilecek bir kaydırak da bulunmaktadır.

Collcoll, yardımcı programları “piksellerin” arkasına gizledi ve rahat oturma alanları yarattı

Collcoll, “Eğer mekanın doğal akışı korunacaksa, iki katın dikey olarak bağlanması sorunlu olma eğilimindedir.” diye açıkladı.

“İki kat, etrafındaki alanı modüle eden ve iç simgesi haline gelen, binlerce ahşap pikselden oluşan bir yapıyla tektonik olarak birbirine bağlı.”

Merdiven yerine kaydırak kullanılabilir

40 santimetre genişliğindeki küplerin bileşimi, Minecraft video oyununun bloklu, pikselli dünyasına gönderme yapıyor. Dış yüzeyleri resmi olmayan çalışma ve sunumlar için kullanılabilecek yarı kapalı girintiler ve amfitiyatrolar oluşturuyor.

Küpler, piksellerin tamamen rastgele bir konfigürasyonda düzenlenebilmesi için kasıtlı olarak hizalanmayan ahşap kaplamaya sarılmıştır.

Planlar

Piksel motifi, ofis tavanının tamamını kaplayan bir aydınlatma ızgarası ve aynı zamanda resepsiyon masası olarak da işlev gören bir bar tezgahına entegre edilmiş bir projeksiyon ekranıyla devam ediyor.

Sokaktan açıkça görülebilen LED aydınlatma armatürleri, çalışma saatleri sırasında en uygun aydınlatmayı sağlayacak veya etkinlikler için parti atmosferi yaratacak şekilde dinamik olarak ayarlanabiliyor.

Piksel motifi ofisin aydınlatma ızgarasında da devam ediyor

Ofis katının tamamı, profesyonel mutfağı, bar tezgahı ve resmi olmayan oturma alanıyla kafe gibi özel fonksiyonel alan ceplerini içeren açık bir konferans salonu gibi çalışabilir.

Alanın bir ucundaki büyük konferans odası, 50 kişiye kadar oturma kapasitesine sahip uzun bir masa ile donatılmıştır. Masa ve odanın kendisi, daha küçük ortak çalışma alanları veya toplantı odaları oluşturacak şekilde bölünebilir.

Aydınlatma, etkinliklerde parti atmosferi yaratacak şekilde ayarlanabilir

Kayar akustik bölme, alanın bir kayıt stüdyosu olarak işlev görmesini sağlarken, bir taraftaki şeffaf duvarlar mahremiyet sağlamak için opak hale getirilebiliyor.

Ofiste koridor yoktur ve bunun yerine bilardo masası ve kum torbası gibi olanaklara sahip rahat oturma veya salonların bulunduğu çeşitli önceden belirlenmemiş bölgeler ve dolaşım alanları bulunmaktadır.

Büyük bir konferans odası, 50 kişiye kadar kapasiteli bir masayla bütünleşebilir

Kat planı boyunca çeşitli sunum alanları dağılmıştır. Bunlara özel konferans salonları ve geri çekilebilir ekranlara sahip kademeli amfitiyatrolar dahildir.

Collcoll ofise modern, endüstriyel bir estetik kazandırmak için beton, gri halı karoları, açık gri alçıpan ve siyah boyalı tavanlardan oluşan nötr bir malzeme paleti seçti.

Collcoll, modern ve endüstriyel bir estetik için nötr bir malzeme paleti seçti

Collcoll, “Ağır siyah metal boru şeklindeki mobilyalar, teknolojik kablolama konseptine karşılık geliyor” dedi.

“Buna karşılık, ışık çiplerinin ve sensör sistemlerinin geçici olarak değişen ızgarası, sanayiciliğin yazılım ve bilgi dünyasına doğru yönünü temsil ediyor.”

Stüdyoya bilardo masası ve kum torbası gibi olanaklar eklendi

Collcoll’un adı “işbirlikçi kolektif” anlamına gelir ve mimarlar, tasarımcılar ve araştırmacılardan oluşan ekibinin işbirlikçi yaklaşımını yansıtır.

Ahşap yapılara sahip, yakın zamanda tamamlanan diğer ofis iç mekanları arasında Edinburgh’da Kin by bir çalışma alanı ve Melbourne’da geri dönüştürülmüş malzemeler kullanarak sıfır atık olmayı hedefleyen bir tasarım ofisi yer alıyor .

Fotoğraf :BoysPlayNice

Kaynak: Dezeen

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir