Allianoi’yu şimdilik sadece bölgede barajı dolduracak miktarda su bulunmaması koruyor.

Allianoi’un baraj altında kalmaması için uğraşanlar mutlu: DSİ’nin kalıntıları mille kapatıp duvarla çevirerek ‘kurtarma’ projesi, mahkemeye takıldı.

DSİ’nin Yortanlı Barajı’nın suları altında kalacak Allianoi’u ‘korumak’ için hazırladığı proje, mahkemeye takıldı. İzmir 4’üncü İdare Mahkemesi, DSİ’nin meşhur ‘mil ve duvar’ projesindeki duvarın dünyanın ayakta kalan en eski sağlık yurdunu koruyup korumayacağını belirlemek için bilirkişi oluşturulmasına karar verdi.

Allianoi için mücadele edenler mutlu: Çünkü şimdi bilirkişi bölgede yine inceleme yapacak. Eğer incelemelerden olumsuz sonuç çıkarsa DSİ’nin Koruma Kurulu’ndan onay alan ‘kurtarma’ projesi iptal edilebilecek.

Mahkemenin gerekçeli kararı doğrultusunda ‘dünya mirası’ olduğu için mutlaka korunması istenen Allianoi’ için başka proje gliştirilmesi gerekecek.

İptal gündeme gelmese bile, hukuki süreç devam ederken Yortanlı Barajı’nda su tutulması süreci gecikebilecek. Bu da sadece yüzde 20’si tamamlanan kazılar için süre sağlayacak.

Al sana kurtarma

DSİ’nin çok tartışılan ‘kurtarma’ projesine göre İzmir’in Bergama ilçesi yakınlarında Allianoi kalıntılarının üzeri mille kapatılacak; baraj suyuyla birlikte yerlerinden koparak gelecek moloz ve taşların çarpıp zarar vermemesi için kalıntıların etrafı U şeklinde 1.5 metre yüksekliğinde duvarla çevrilecek; barajın 50-60 yıllık ömrü bittiğinde 2 bin yıllık kalıntılar ‘yeniden ortaya çıkarılacaktı’.

1999’dan beri Allianoi’yu kazan ve kazıların sadece yüzde 20’sinin tamamlanabildiğini belirten kazı başkanı Yrd. Doç. Dr. Ahmet Yaraş’a göre, DSİ’nin projesi zaten ümitsizdi:

“Mil ve duvar burayı korumaz daha da tahrip eder. Bunun örneklerini Atatürk ve Keban barajlarında kuraklık yüzünden sular çekildiğinde gördük. Su altında kültür varlıklarının nasıl zarara uğradığı anlaşıldı. Duvar projesiyse sadece ihale yaratmak için düşünülmüş.”

Avukat Arif Ali Cangı’ya göreyse bilirkişi incelemesi, Allianoi’un kurtuluşu için ‘son umut’:
“Bilirkişi talebimiz olmuştu, ancak kabul edileceğini hiç düşünmüyorduk. Bilirkişi incelemesi sırasında sadece duvarı değil, kalıntıları sualtında bırakarak ve üzerini mille kaplayarak koruma olur mu olmaz mı onu da sorup rapora girmesini sağlayacağız. Bilirkişinin hazırlayacağı rapor belki de Allianoi’u kurtaracak, DSİ’nin hazırladığı koruma kurulu onaylı duvar projesi iptal olacak.”

Kaynak: Radikal

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir