Kültür ve Turizm Bakanlığı, ek bina yapmak için başvuran otelin 192 ağacı kesmesine izin verdi.

Akdeniz’in son ormanı Sorgun’da ağaç katliamı ‘yasal olarak’ yeniden başladı. Kültür ve Turizm Bakanlığı, ek bina yapmak için başvuruda bulunan otele izin verdi. Otel bu izinle Manavgat Belediyesi’nden inşaat ruhsatı aldı, Orman İşletme Müdürlüğü’ne başvurdu. Otel, ‘yapılan inceleme sonucu’ verilen izinle 192 ağacı kesti. Çevreciler ise 500 ağacın kesildiğini öne sürdü.

Sorgun ormanlarının ‘katline ferman’ 1983 yılında çıktı, orman içine oteller yapılmaya başlandı. 1983’te tahsise açılan bölgeye en büyük darbe 2004’te vuruldu. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Turizmi Teşvik Kanunu’nda yapılan değişiklik sonucu aldığı yetkiye dayanarak, ‘orman içi turistik mesire alanı’ olarak ayrılan Sorgun Ormanı’nın tamamına yakınını, ‘G1’ ve ‘G2’ golf alanı adı altında ikiye ayırdı. 1450 dönümlük ‘G1’ alanı, 25 Haziran 2004’te 1 milyon 50 bin YTL’ye 49 yıllığına TURAB Turizm AŞ’ye tahsis edildi.

Antalya Barosu’nun açtığı dava sonucunda Anayasa Mahkemesi, yürütmeyi durdurma kararı aldı. Ancak bu durdurma kararı 1 yıl sonra yürürlüğe girecek. Bu zaman içinde ağaçlar kesilmeye devam edecek.

Şu an Sorgun Ormanı’nda bulunan 25 otelden biri olan Turkuaz Otel 400 yataklı ek bina yapmak için ‘yetki sahibi’ Kültür ve Turizm Bakanlığı’na başvurdu. Bundan sonrasını Manavgat Orman Müdürlüğü Şefi Alper Yılmaz şöyle anlattı: “Ekiplerimiz tarafından yapılan inceleme sonucunda 192 ağacın kesilmesine izin verildi.”

Side Doğa Gönüllüleri Dönem Sözcüsü Ali Yükser ise “500 kadar ağacın kesilmiş olduğunu tahmin ediyoruz” dedi.

Kaynak: Milliyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir