İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığının, ‘Kentsel Dönüşüm Projesi’ kapsamında yer alan ve sözleşmesi ‘Yap-İşlet-Devret’ modeli ile uygulanacağı belirtilen bazı ticaret merkezlerinin, proje sonunda ihale edilmeden müteahhit firmada kalabileceğine ilişkin maddeler içerdiği öne sürüldü.

Başta Beyoğlu, Gaziosmanpaşa, Eyüp ve Bayrampaşa olmak üzere, altı ayrı bölgedeki kentsel dönüşüm planlamaları kapsamında yer alan sekiz kongre ve ticaret merkezinin, proje tamamlandıktan sonra beş yıl süre ile mütehaahit firma tarafından işletilip ilçe belediyesine devrini içeren bir sözleşme yapıldığı belirtilirken, aynı sözleşmede, belediyenin, kâr ortaklığı ile söz konusu ticari binaya ortak olabileceğini de içermesi, binaların, devredilmeden müteaahti firmada kalması anlamına geldiğine dikkat çekiliyor.

Konunun İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nin, önümüzdeki hafta gerçekleştirilecek olan toplantısında ayrıntılı olara ele alınacağına da işaret edilerek, AKP’li üyeler dışında yer alan tüm meclis üyelerinin, ortak bir soru önergesi ile konunun incelenmesini talep edecekleri vurgulanıyor. Önergenin, sözleşmede yer alan çelişkili maddelerin, İhale Kanunu’na aykırı olduğunu belirten ibareler içerdiği ifade edilirken, plan kapsamında yer alan ticari merkezleri yapan firmalarla, ilçe belediye yönetimleri arasında ilişki olup olmadığının araştırılmasını talep ettiği kaydediliyor.

BÜYÜKŞEHİR SIKINTIYI KABUL ETTİ

Konu ile ilgli olarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Kentsel Tasarım Müdürlüğü yetkilileri, sözleşmelerde yer alan çelişkili maddelerle ilgili sıkıntıları doğrularken, yine de bunun usulsüzlük anlamına gelmeyeceğini ileri sürdü. Yetkililer, belediyenin yetkili organlarının, İhale Kannu’na aykırı bir durum olmaması için ortaklaşa çalışacaklarını da belirtti. Bu arada projelere ve sözleşmelere onay veren İmar Komisyonu yetidlileri ise sorularımızı yanıtsız bıraktı.

Kaynak: Birgün

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir