Büyükşehir Belediyesi eski Ulaşım Daire Başkanı Dr. İsmail Hakkı Acar, trafik çilesini bitirmek için yapılan yol ve kavşakların, trafiği daha da karmaşık hale getirdiğini söylüyor.

Mevcut yolların ulaşım için yeterli olduğunu savunan Acar’ın, İnşaat Mühendisleri Odası Ulaştırma Kongresi’nde sunduğu bildiriye göre, trafikteki yanlış kanılar ve gerçek çözümler şunlar:

Yollar yetersiz, yeni yollar açılsın: Tüm kentlerde ulaşım yükünün önemli bir yüzdesini karşılayan yol ağı, kişilerin dolaşımı hedef alındığında kesinlikle yeterlidir. Sorun, var olan kısıtlı yol ağının otomobillerin dolaşımı hedef alınarak planlanmasından kaynaklanmaktadır.

Katlı kavşaklar trafik tıkanıklığını çözer: Teknik olarak, katlı kavşakların getirdiği hız ve yoğunluk artışı ile taşıt akışkanlığı koridordaki belirli bir yoğunluk düzeyinden sonra olumsuz yönde etkilenmekte ve yoldan geçebilen taşıt sayısı düşmektedir.

Otoparklar yapılırsa yollar boşalır: Talep bölgelerinde yeni otoparklar yapılması, otomobil sahiplerinin taleplerine cevap veremiyor.

Raylı sistem, trafik yoğunluğunu azaltır: Bu söylem doğru görülmekle birlikte yetersizdir. Taksim-Levent metro hattı sonrası Taksim-Levent koridorunda olduğu gibi. Raylı sistemin trafik yoğunluğunu azaltması için, raylı sistemin omurga olacağı bütünleşik toplu taşımacılık sistemi kurulmalıdır.

Kaynak: Zaman

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir