Mustafa M. BİLDİRCİN

Yerel yönetimlerin pandemi döneminde dahi hız kesmeyen yüksek bütçeli harcamalarına bir yenisi daha eklendi. Kütahya Belediyesi, “Vizyon proje” olarak nitelendirdiği proje kapsamında şehrin ortasına 70 metre yüksekliğinde vazo şeklinde kule dikileceğini duyurdu.

MHP’li Kütahya Belediyesi’nin, “Vizyon projesi” 70 metre yüksekliğindeki Vazo Kule’nin yalnızca mimari projesinin maliyetinin 310 bin TL olduğu bildirildi. Proje kapsamında kesin projelerin hazırlanması işi için bir mimarlık şirketiyle sözleşme imzalayan belediyenin, vazonun şeklinin kesinleştirilmesinin ardından asıl iş için ihale açacağı belirtildi.

Kütahya Belediye Başkanı Alim Işık’ın, “Vizyon proje” olarak nitelendirdiği Vazo Kule için belediyenin internet sitesinden anket çalışması başlatıldı.

Üç farklı vazo tasarımı, “Yurttaşın beğenisine” sunulurken ankette birinci olan tasarımın inşası için hemen harekete geçileceği ifade edildi. Ankette sunulan üç ayrı vazonun, “Avan ve mimari uygulamaya dönük projeleri” için pazarlık yöntemiyle gerçekleştirilen ihalenin sözleşmesi 310 bin TL maliyet karşılığında 25 Eylül’de imzalandı.

Kütahya Çiniciler Çarşısı’na yapılacak Vazo Kule’nin yüksekliğinin 70 metre, toplam alanı ise 22 bin metrekare olacak. Vazo Kule’nin dış cephesi Kütahya çinisi ile kaplanacak. Kulede açık ve kapalı kafeler, sosyal alanlar, doğal rekreasyon alanları ve çok amaçlı salonlar bulunacak.

2 Comments

  1. Sayın Başkan Alim Işık,
    Projeniz Kütahya için simgesel ve çok önemli olabilir ama insanların canı ile uğraştığı, iş bulamadığı bu süreçte, evine ekmek götüremeyen insanları da düşünerek, ertelemeniz daha mı uygun olur acaba ? Seçmek içimden gelmedi de !

  2. Ülkenin hıyar dahil zerzavat heykelleriyle doldurulduğu günümüzde Kütahya’ya da vazo yakışmaz mı canım. Oldukça büyük olsun ama, tarih sonrasına da kalsın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir