Bursa Emlak Müşavirleri Odası Başkan Yardımcısı Hidayet Aydın, TOKİ’nin ‘ucuz ev sahibi yapma’ imkanları nedeniyle konut fiyatlarında durgunluk yaşandığını söyledi.

Aydın, “Her fırsatta TOKİ’ye müracaat etmesine karşın kurada ismi çıkmayan vatandaşlar da ‘Acaba yeni bir proje olur mu?’ diyerek beklemeye başlıyor.” dedi.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi’nin (TOKİ) yurt genelindeki toplu konut hamlesi ve yerel yönetimlerin ‘kentsel dönüşüm’ projeleriyle konut açığının tamamlanması çalışmaları sürerken, Bursa’da, 25-30 bin konut açığının bulunduğu bildirildi. Konut fiyatlarında durgunluk yaşandığını söyleyen Bursa Emlak Müşavirleri Odası yetkilileri, vatandaşın TOKİ’ye umut bağladığını söylüyor. 5-6 yıl önce şehre tayini çıkan memurların bile kiralık daire bulmakta güçlük çektiği Bursa’da 3 yılda sadece TOKİ 3 bin 235 konutu tamamlarken, yeni hedefin 17 bin 993 konut olduğu belirtildi. Özellikle Doğu ve Güneydoğu’dan hızlı göç alan Bursa’da konut açığının kapatılması için çalışanların başında TOKİ geliyor. Bu arada şehrin görünümünü modernleştirmek isteyen yerel yönetimler de bir bir kentsel dönüşüm projelerine başlıyor. Hükümetin girişimleriyle TOKİ Bursa’yı şantiye alanına çevirdi. Yıllar önce devlet personeline ucuz konut üretmek amacıyla Başbakanlık bünyesinde kurulan TOKİ, faaliyet alanını ülke geneline yayınca şehirlerdeki konut açığı da tamamlanıyor. Özellikle alt gelir grubunu hedef alarak ürettiği konutlara son yıllarda lüks konutları da ekleyen TOKİ, belediyelerle işbirliği yaparak konut üretiyor. TOKİ, Bursa’da ilk olarak Hasanağa beldesinde işbaşı yaptı. Bursa’da 3 yılda 3 bin 235 konut, 2 ilköğretim okulu, 3 ticaret merkezi, alışveriş merkezi, kafeterya, spor salonu ve 3 cami ile 2 kütüphaneyi tamamlayan TOKİ, devam eden inşaatlarla birlikte toplam 7 bin 817 konut, 9 ilköğretim okulu, 3 lise, 7 ticaret merkezi, 7 cami, 3 sağlık ocağı, 2 kütüphane, 2 kreş ve 5 engelsiz yaşam birimi yapmış olacak. Tamamlanan konutların 2 bin 80 adeti alt gelir grubuna yönelik. Halen proje ve ihale aşamasında olanlarla birlikte Bursa’da 10 bin 176 konut daha üretecek olan TOKİ, önümüzdeki günlerde 15 noktada daha şantiye kuracak.

TOKİ’nin ‘ucuz ev sahibi yapma’ imkanları nedeniyle konut fiyatlarında durgunluk yaşandığını söyleyen Bursa Emlak Müşavirleri Odası Başkan Yardımcısı Hidayet Aydın, yapılan binlerce konuta rağmen şehirdeki konut açığının 25-30 bin seviyesinde olduğunu kaydetti. Yeni evlenenlerin ev sahibi olmak istemeleri nedeniyle konut açığının her geçen gün büyüdüğüne işaret eden Aydın, “Şimdi yeni evlenen herkes yeni bir ev sahibi olmak istiyor. Vatandaş da umudunu TOKİ’ye bağladı. Her fırsatta TOKİ’ye müracaat etmesine karşın kurada ismi çıkmayan vatandaşlar da ‘Acaba yeni bir proje olur mu?’ diyerek bekleyişe geçiyor. TOKİ, gerçekten uygun imkanlarla inşaat yapıyor. Piyasa, bekleyişlerden dolayı çok durgun. Ama kiralarda bir düşme yaşanmıyor.” diye konuştu.

Kaynak: Zaman

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir