Bilkent Üniversitesi Peyzaj Mimarisi ve Kentsel Tasarım Bölümü ile Roma “La Sapienza” Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, “Kentsel Form Olarak Vadiler: Kent ve Doğa’nın Buluşması” isimli ortak çalışması önceki gün başladı.

Kent için üniversiteler arası bu çalışmanın çok önemli olduğunu söyleyen Bilkent Üniversitesi Peyzaj Mimarisi ve Kentsel Tasarım Bölümü Bölüm Başkan Vekili Dr. Gaye Çulcuoğlu, “Öveçler Vadisi kent için çok önemli olmasına rağmen maalesef kaybolan bir vadi. Bu vadi merkezli kentin yeşil alan örgüsü kazanmasının yollarını tartışacağız” dedi.

Öveçler Vadisi üzerine bir hat çizilerek çalışma yürüttüklerini belirten Çulcuoğlu çalışmanın ayrıntılarını şöyle anlattı:

GENÇ BİR BAKIŞ AÇISI

“İtalyan meslektaşlarımıza ve öğrencilere Ankara’nın kentsel gelişimini aktarmaya çalışıyoruz. Çalışma noktamız Öveçler Vadisi. Kentin yeşil alan örgüsünde çok önemli olan bu vadiye gerekli önem verilmiyor. Bu çalışmayla bunun nedenlerine eleştirel bir gözle bakacağız. Çünkü Ankara’nın coğrafi yapısı gereği kent gelişiminde vadilerin önemi büyük. Yeni yapılan konutların vadilerle barışık olması lazım. Bu çalışmanın bir diğer özelliği de kentsel dönüşüm projelerine yeni bir bakış açısı oluşturacak olması. Kentsel dönüşümden ne anlaşılması gerektiğini anlatacağız.

YEREL YÖNETİCİLERE ÇAĞRI

Bir yere toplu konutlar yaparken doğa ihmal edilmemeli. Bu konuda üniversitelerin öncü duruşu ile genç bir bakış açısı yaratacağız. Umuyoruz ki yerel yöneticiler bu çalışmamamıza ilgi gösterirler. Kent ve doğanın nasıl buluşması gerektiğiyle ilgili çalışmamızı d,inlerler ve ortak bir platformda kentimizi için çalışmış oluruz.”

13 Kasım’a kadar Öveçler Vadisi üzerinde sürdürülecek çalışmaya her iki üniversiteden yedi öğretim görevlisi, 8’i İtalyan, 13’ü 21 öğrenci katılıyor. Atölye çalışmasının ürünleri ise 13 Kasım günü saat 17.00’de Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Sergi Salonu’nda sergilenecek. Çalışmanın ikinci ayağı İtalya’nın Başkent’i Roma’da yapılacak ve iki şehrin kent ve doğa olarak karşılaştırılmasının yapılacağı bir kitapçık hazırlanacak.

Kaynak: Hürriyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir