Uşak Belediye Başkanı Mesut Apaydın, 6 yeni içme suyu kuyusu açacaklarını söyledi. Kentin gelecek 50 yılda su sıkıntısı çekmemesi için çeşitli projeler yürüttüklerini söyleyen Apaydın, ‘Yaz aylarında Uşaklılar su sıkıntısı çekmeyecek’ dedi

Uşak Belediyesi, son yıllarda artan küresel ısınmaya bağlı kuraklık ve su yetersizliğine karşı 6 yeni içme suyu kuyusu açacak. Kentin gelecek 50 yılda su sıkıntısı çekmemesi için çeşitli projeler yürüttüklerini söyleyen Belediye Başkanı Mesut Apaydın, yaz aylarında Uşaklıların su sıkıntısı çekmeyeceği müjdesini verdi.

Küresel ısınmadan kaynaklanacak su sıkıntısının Uşak’ı etkilememesi için yaklaşık 1 yıldır yoğun bir çalışma içersine girdiklerini belirten Uşak Belediye Başkanı Mesut Apaydın, “İlimizde suya yönelik 2007 açtığımız 5 kuyu ve bunun yanı sıra Küçükler Barajı İçme Suyu Arıtma tesisi inşaatının başlatılması susuzluğun önüne geçme de planladığımız hazırlıkların bir kaçıdır. 2008 yılı itibari ile su konusunda hassas bir döneme girmekteyiz. Bu bağlamda yeni projeler için çalışıyor, ilimizin geleceğini garanti altına almaya çalışıyoruz” dedi.

2007 yılında açılan 5 kuyunun yanı sıra 2008 yılında da kuyu açma çalışmalarına devam edeceklerini dile getiren Başkan apaydın, ” 2007 yılında 5 kuyu açtık. Bunun yanı sıra mevcut kuyularda revizyon yaparak modernizasyonunu tamamladık. 2008 yılında ise Doğala, Çokozlar, Havaalanı ve eski asfalt şantiyesinde 6 yeni kuyu açılması için ihalemizi yaptık. İhale kesinleştikten sonra kuyu açma çalışmaları başlayacak. Şu anda ilimizde 35 kuyudan saniyede 350 litre su elde etmekteyiz. Yeni açılacak 6 kuyunun devreye girmeye başlaması ile birlikte bu rakam 450 litreye çıkacak. İlimizin ortalama saniyede 350 litre suya ihtiyacı olduğunu düşünürsek yeni kuyularla ihtiyacımızın üstünde bir suyu elde etmiş olacağız. Yaz aylarındaki ihtiyaç artışını bu şekilde çözmüş olacağız” dedi.

Kuyu açma çalışmalarının yanı sıra kuyu modernizasyon çalışmalarının da aynı hızla devam edeceğine dikkat çeken Başkan Apaydın, “Bölme, Doğala ve havaalanı bölgesinde depolarımızdaki terfi pompalarının montaj çalışmalarına devam ediyoruz. Bu pompalar nüfus oranımızın artmasına yönelik büyük ölçekli yeni pompalar yerleştirilecek. Birkaç hafta içersinde bu çalışmalar tamamlanacak. Daha önce 50 litre/saniye su basan Doğala terfi pompası 80 litre/saniye’ye, Bölme ve havaalanı terfi pompaları da 150 litre/saniye su basma kapasitesine çıkartılacak. Bu bağlamda yeni açılan su kuyularının sularının da rahatlıkla aktarılması sağlanacak. Yapılan tüm bu çalışmalarda amacımız ilimiz halkının su sıkıntısı çekmemesidir” diye konuştu.

Kaynak: Yeni Şafak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir