Dizi ve sinema filmlerindeki cezaevi sahneleriyle ilgili her gün yeni bir taleple karşılaşan Adalet Bakanlığı ilginç bir projeye imza atıyor.

İstanbul Maltepe ve Ankara Ulucanlar cezaevleri film çekimleri için tahsis edilecek. Yeniden düzenlenerek kiraya verilecek ‘stüdyo cezaevleri’nde koğuşlar, müdür odası, ziyaretçi görüşme odaları özel olarak tasarlanacak. Elde edilen gelir ise yine cezaevleri için kullanılacak. Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürü Hakim Kenan İpek, “Yoğun talepler karşısında böyle bir projeyi düşündük.” dedi.

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürü Hakim Kenan İpek, dizi ve sinema yapımcılarından kendilerine gelen taleplere günlük işleri aksatmadan yardımcı olmaya çalıştıklarını söylüyor. İpek, ancak son yıllarda günlük rutin işler arasında gelen yoğun çekim talepleri karşısında böyle bir projeyi düşünmeye başladıklarını belirtiyor. İstanbul Maltepe Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü’nü ve Ankara’daki Ulucanlar’ı bu iş için tahsis edeceklerini belirten İpek, “Gerçi artık koğuş sisteminin modern infaz anlayışında bir yeri kalmadı ama sinema filmlerinde hâlâ koğuş kullanılıyor. Bize gelen istekler de koğuş yönünde oluyor. Onun için tahsis edilecek filmlerde koğuş olacak. Müdür odası, mahkum görüşme odası gibi mekanlar da olacak. Bu iki cezaevini de isteyen film yapımcılarına kiraya vereceğiz. Elde edilen geliri yine kurumdaki hizmetlerde harcayacağız.” diyor. Filmlerde bazen ceza ve tevkif evlerinin yasa ve yönetmeliklere aykırı olan konuların ele alınmasından rahatsızlık duyup durmadığını sorduğumuz İpek, şu cevabı veriyor: “O film gerçek değil. Sinema sanatı icra ediliyor. Özgür düşünceden yanayız.” Öte yandan infaz kurumlarının tarihinin en kalabalık dönemini yaşadığını belirten İpek, ceza infaz kurumlarında kalan tutuklu ve mahkum sayısının 88 bine yükseldiğine dikkat çekti.

Mahkumlar ‘rol’ kesti

Artık ceza ve tevkif evlerinde kalan mahkum ve tutuklular birbirinden ilginç tiyatro oyunları ile gündeme geliyor. En son olarak Adalet ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğinde ile 2006 yılı Haziran ayında Bayrampaşa ve Paşakapısı cezaevlerinde başlatılan ‘Hayal Kurmak Serbest Film Atölyesi’ projesine başlanmıştı. Bu kapsamda “Bayrampaşa Ben Fazla Kalmayacağım” adlı film çekimi tamamlandı. Bayrampaşa Cezaevi’nde bulunan tutuklu ve hükümlerin senaryosunu yazdığı ve oynadığı filmin büyük bölümünü Bayrampaşa Cezaevi’nde çekildi.

Kaynak: Zaman

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir