İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Zeytinburnu Kentsel Dönüşüm Projesi” kapsamında yapılan Sümer Mahallesi Satış Ofisi’nin açılışını yaptı. Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın ve KİPTAŞ Genel Müdürü İsmet Yıldırım’ın da yer aldığı törende, Başkan Kadir Topbaş mahallenin şimdiki ve dönüşümden sonraki halini gösteren maketler önünde projeyi anlattı.

Amaç binaları deprem riskinden arındırmak…

İstanbul’da yaklaşık 1 milyon 600 bin binanın deprem riski taşıdığını belirten Kadir Topbaş, Türkiye’de ilk deprem dönüşüm alanı projesini Zeytinburnu Sümer Mahallesi’nde hayata geçirdiklerini, 63 bin metrekareyi kapsayan proje kapsamında 1038 konut ve 212 dükkan yapılarak hak sahiplerine bedelsiz verileceğini söyledi. Amaçlarının kentsel dönüşüm ile gelişigüzel yapılmış binaları deprem açısından risksiz hale getirmek olduğunu vurgulayan Başkan Topbaş, Çin’de kısa bir süre önce yaşanan büyük depremi hatırlatarak Çin halkına başsağlığı dileğinde bulundu. “Sağlam ve doğru yerlerde, doğru yapılar yaparsanız doğal afete karşı tedbir almış olursunuz” diyen Topbaş, İstanbul’da yanlış yapılaşmaya asla müsaade etmediklerini, daha önce yapılan binaları da bu şekilde bölüm bölüm kentsel dönüşüme tabi tutacaklarını kaydetti.

Proje depreme karşı somut bir örnek…

İstanbul’un son 50 yılda 12 milyon göç aldığını ve şehir planları da olmadığı için çarpık yapılaşmanın yaşandığını ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Sümer Mahallesi’ndeki deprem dönüşüm projesinin “Deprem için ne yapılıyor” diyenler için somut bir örnek olduğuna dikkat çekti. Büyükşehir Belediyesi’nin bütün binaları ile köprü, yol ve kavşakları depreme karşı güçlendirdiğini, Valiliğin de okul, hastane gibi diğer kamu binalarını güçlendirdiğini anlatan Başkan Kadir Topbaş, deprem kuşağında yer alan İstanbul’daki 1 milyon 600 bin riskli binanın güçlendirilebilmesi için yaklaşık 17,5 milyar dolar gerektiğini, yerel yönetimlerin bir anda böyle bir kaynak ayırmasının mümkün olmadığını söyledi.

450 milyon YTL’lik dev dönüşüm…

Bu nedenle kaynağını kendi içinde oluşturan kentsel dönüşüm projelerine ağırlık verdiklerini belirten Kadir Topbaş, “İstanbul’da ciddi ölçekte değişim projelerine başladık. Böylece kentin daha modern hale gelmesini sağlayacağız. Ayrıca yüksek ölçekte deprem riski taşıyan 10 ilçemizde tarama çalışmalarını sürdürüyoruz. Burada 450 milyon YTL harcanarak ilk etabı 24 ayda, tamamı 3 yılda tamamlanacak proje ortaya çıktığında Türkiye’ye örnek olacak ve vatandaşlarımız ‘bizim bölgemizde de ketsel dönüşüm yapın’ diyecek. Bazı aklıevveller çıkı insanları provake etmeye çalışıyor. Bizler sizlerin temsilcisiyiz ve size hizmet için varız. Devlet vatandaşını mağdur eder mi?” dedi.

Eşdeğerlilik esasıyla adalet sağlanacak…

“Buradaki dönüşüm projesinde eşdeğerlilik ilkesi geçerli olacak. Bir yapının karşılığı ne ise o oranda karşılığını alacak. Vatandaşlarımızın binası imar haddini aşmış olsa da burada yaşadığı için evinin karşılığı olan daireye alacak. Çünkü İstanbul’daki yapıların birçoğunun imar sorunu var. Ama dairenin konumu imar durumuna göre belirlenecek” diyen Başkan Topbaş, bu kapsamda 100 metrekare dairesi olana 75 metrekarelik dairelerin verileceğini, dükkanların da aynı eşdeğerlilik esasıyla hak sahiplerine dağıtılacağını ve kimseyi mağdur etmeyeceklerini belirterek, amaçlarının bütün İstanbulluların sağlam yapılarda yaşamalarını sağlamak olduğunu kaydetti. Topbaş, “Sizler 100 metrekarelik evinize karşılık, 75 metrekarelik yeni ve iki kat değerinde dairede, deprem riski olmadan, huzurla yaşayacaksınız. Daha büyük daire isteyenler de aradaki farkı ödeyerek bu dairelere sahip olabilecek” diye konuştu.

Mimar Topbaş’tan sakinlere ‘evlerinizi satmayın’ uyarısı…

Bir mimar olarak vatandaşların ev alırken nelere dikkat etmeleri gerektiği konusunda uyarılarda da bulunan Başkan Kadir Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü; “Konut alırken bulunduğunuz ilçedeki belediyeye gidin ve binanın ruhsatlı olup olmadığı, depreme dayanıklı olup olmadığı konusunda bilgi isteyin. Böylece binanız hakkında bilgi sahibi olursunuz. Aldığınız dairenin sadece mutfağına, banyosuna bakmayın. Ayrıca sakın evlerinizi satmayın. Çünkü dönüşümden sonra bu bölgedeki evlerin değeri yükselecek. Dönüşüme tabi tutulan evlerin değeri ise eskiye göre iki kat değerli olacak. Zaten el değiştiren evlere de yeni daire vermeyeceğiz.”

Konuşmasında İstanbul’daki diğer kentsel dönüşüm projelerine de değinen Başkan Topbaş, “Kartal alt bölgede dünyaca ünlü mimar Zaha Hadid’in hazırladığı proje hayata geçtiğinde İstanbul tüm dünyanın konuşacağı bir yer olacak. Ayrıca Kağıthane Cendere Vadisi’nde, Küçükçekmece ve Beykoz Riva’da da büyük kentsel projeleri gerçekleşecek. Göreve geldiğimizden bu yana 10 bin dolayında bina yıktık. Bu yıkımlarda kimseyi mağdur etmemeye özen gösterdik. Kentsel dönüşümleri de vatandaşlarımızı mağdur etmeden gerçekleştireceğiz” şeklinde konuştu.

Kaynak: İstanbul Büyükşehir Belediyesi

2 Comments

  1. Mimarlar Odası Tarlabaşı için dava açtı. Dava dilekçesini mimarist’ten inceleyebilirsiniz. İnsanlarla adeta alay ediyor. Tüm toplantılara katıldıkları halde “kurul kararından sonradan haberleri olduğunu” iddia ediyorlar. Bunu yazdım diye şu mantığı yürüteceklerine de eminim. “Demek ki sonradan haberimiz olması için katılmamamız gerekiyormuş” Şaka gibi ama gerçek.
    Mimarlar Odasının dava dilekçesinde umutsuzca “deprem” konusunu nasıl işlediklerini araştırdım. Çünkü oda 17 Ağustos depreminde kaybolmuştu. Yani bekledim ki “arkadaş biz bu projeler karşı çıkıyoruz ama deprem sırasında ilk çökecekler arasında yer alan bu binalar için şunu öneriyoruz” desinler. Hiçbir önerileri olmadığını dehşetle gördüm. Şimdi her Çin depreminin kırkbini aşan ölü sayısını takip ederken gözümün önünde mimarlar odasının şimdiki yönetimi ve ona oy verip seçenler geliyor. Halbuki tüm bu soruların cevapları mimarlığın uygarlık tarihinde saklı. Teknolojisiyle, şehirciliği ile, yöntemleri ile saklı.
    Birgün insanların uyanıp mimarlar odasını mimarlık düşmanlarının elinde oyuncak odası olmaktan kurtaracaklarını bililyorum ama ne zaman.

  2. Türkiye Çin de şu anda gerçekleşmiş olan ve 40 binden fazla insanın öldüğü şimdilik açıklanan depremden birşeyler öğrenmeli, olabilecek bir İstanbul depremine daha ciddi hazırlanmalıdır. Ben sivil toplumun birşey üretebileceğine şu anda inanmıyorum. Meslek odaları da öyle, hepsi başka mevzular peşinde. Belediyeler işin ucunu tutmalı.
    Saygılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir