Ulaştırma Bakanlığı’nın en büyük projelerinden birisi olan, İstanbul’un Anadolu ve Avrupa yakasını denizin altından birleştirecek ve lastik tekerlekli araçların geçebileceği yeni tüp tünelin yapım ihalesi 5. kez ertelendi. İhalenin, 30 Mayıs’ta yapılacağı belirtiliyor. Projenin, işe başlanılmasından itibaren 3 yıl içinde tamamlanması hedefleniyor. Projenin ihalesiyle ulusal ve uluslararası çok sayıda firma ilgileniyor. Ulaştırma Bakanlığı’nın verdiği bilgiye göre, Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı Demiryolları, Limanlar ve Havameydanları (DLH) İnşaatı Genel Müdürlüğü’nce, yap-işlet-devret (YİD) modeli ile yapılacak Karayolu Boğaz Tüp Tünel Geçişi Projesi’nin ihalesinin bazı firmaların istemi üzerine bir ay daha ertelendi.

Denizin altından iki kıtayı birleştirecek karayolu tünelinin ihalesinin geçen yıl yapılması planlanmış ancak firmalardan gelen istek üzerine Ocak 2008’de gerçekleştirilmesi öngörülmüştü. Ancak, firmaların jeoteknik çalışmalarının uluslararası standartlarda gerçekleştirilmesi ve daha rekabetçi bir ortamın sağlanması amacıyla ihale önce 17 Mart, daha sonra 30 Nisan 2008 tarihine ertelenmişti. Bununla birlikte lastik tekerlekli araçların geçeceği tünelin ihalesi 5’inci kez ertelenmiş oldu. Ulaştırma Bakanlığı, şartname satın alan firmalara birer zeyilname göndererek projenin kapsamına bazı uzantılı yollar ile kavşakların da dahil edildiğini bildirmişti.

AA’nın haberine göre, projenin kapsamının genişletilmesi nedeniyle daha önce tek yön için 3, çift yönlü ise 6 dolar olarak belirlenen tünelden geçiş ücretlerini de maksimum tek yön için 4, çift yönlü ise KDV hariç 8 dolar olarak belirlemişti. Zeyilnamede, yeni ücretler de firmalara iletilmişti. İhale şartnamesine göre, katılımcı firmaların son 10 yılda sözleşme bedeli en az 250 milyon dolar olan yol, otoyol, demiryolu, metro ve hafif raylı sistem işlerini gerçekleştirmiş ya da son 3 yılda yaptığı işlerin ortalamasının 250 milyon doları bulması gerekiyor. Tünel yapımı esas olduğu için firmaların toplam 3 kilometre tünel yapımını üstlenmiş olmaları da gerekiyor.

Proje, Avrupa yakasında, Florya-Sirkeci Sahil Yolu’nun (Kennedy Caddesi) Kazlıçeşme mevkiinden başlayarak Anadolu tarafında Ankara Devlet Yolu’nun Göztepe Kavşağı mevkinde bitecek. Boğaz’ın altından geçen tünelli bölüm, iki katlı ve ikişer şeritli olacak. Katlardan birisi giden araçlara, diğeri ise gelen araçlara ayrılacak. Yalnızca hafif araçlar tünelden geçiş yapabilecek. Ağır vasıtalar ise tüneli kullanamayacak.

Kaynak: Cumhuriyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir