Toplu konut projeleri için alan bulamayan belediyeler, TSK’nın kapısını aşındırmaya başladı. İstanbul’da toplam 125 milyon metrekare arsası bulunan TSK ise bu konuda hassas.

istarazi.jpgTürk Silahlı Kuvvetleri (TSK) İstanbul sınırları içinde elinde bulundurduğu 125 milyon metrekare arazisi ile belediyeleri kendisine imrendiriyor. Toplu konut projelerine alan bulamayan belediyeler projeleriyle TSK’nın kapısını aşındırıp, altyapı çalışmalarında arsa karşılığı yer talep ediyorlar. Ancak, belediyeler tarafından TSK’nın arazileri konusunda hassas olduğu, yol ve benzeri altyapı projelerinde arsa verdiği ama yerine aynı büyüklükte yeni yer aldığını dile getiriliyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) resmi dökümanlarına göre, TSK’nın belediye sınırları içerisinde 6 bin 887, belediye sınırları dışında ise 4 bin 479 hektar alanı bulunuyor. Buna göre, TSK’nın İstanbul’daki toplam arazisi 12 bin 555 hektar, yani 125 milyon metrekare.

Önemli bölgelerde arsaları var

TSK’nın arsalarının bir kısmı astronomik rakamlarla satılan İETT ve Zincirlikuyu’daki Karayolları arazilerinin bulunduğu Maslak ve 4. Levent hattında, bir başka kısmı da Haliç, Haydarpaşa ve Ayazağa gibi yüksek gelir sağlayacak yerlerde bulunuyor. Gayrimenkul danışmanları bu bölgelerdeki arsaların milyarlarca dolar değerinde olduğunu ifade ediyor. Gökdelenlerin peşi sıra yükseldiği Maslak ve 4. Levent bölgelerinde dönümlerle ölçülen arsalara sahip olan TSK’dan zaman zaman İBB de yardım istiyor. Belediye, İstanbul’un çeşitli bölgelerinde yapacağı toplu konut projeleri için askere başvuruyor ve arsa talebinde bulunuyor. İBB, en son büyüklüğü ile dikkat çeken Hadımköy konut projesi için Genelkurmay’a başvurmuş ve destek görmüştü. Belediye, ayrıca yol genişletme ve benzeri altyapı projelerinde de Genelkurmay’dan arsa desteği alıyor. İstanbul Haliç’teki Taşkızak Tersanesi’nin de içinde bulunduğu sahil bandının İstanbullulara açılması için 2 sene önce İBB, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na başvurmuştu. Tersanenin devrine ilişkin ön protokolü imzalayan İBB Başkanı Kadir Topbaş, Genelkurmay ve Milli Savunma Bakanlığı’nın olumlu cevap vermeleri durumunda devir işlemini tamamlayacaklarını açıklamıştı.

Kaynak: Milliyet

2 Comments

 1. Bizim üniversitemizin karşısında bir askeri arazi var, ormanlık cennet gibi. Hemen arkamızdaki tepede de kaçak yapı bölgesi. Kaçak yapı bölgesi var gücüyle askeri araziyi tırtıklamaya çalışıyor. Askerler de ellerinde silahlar sürekli devriye gezerek, telörgüleri çitleri yerleri değişmiş mi diyerek sürekli kontrol ederek savunmaya çalışıyorlar. Yani hergün gerçek anlamda bir savaşa seyirci oluyoruz. Ve eminim eğer askerlerin ellerinde silahlar olmasaydı arazileri çoktan deve olmuştu.
  Dönem başında bir yabancı öğrencim ne olduğunu anlamamış biraz da ülkelerindeki beyin yıkamanın etkisiyle İstanbul’da zavallı güney Amerika kondu mahallelerini arıyordu. Ama sanıyorum o bile askeriyenin neyi koruduğunu anladı. Kamu arazisine tek kattan başlayıp sonunda on katlı plansız yada “habersiz imzalı” bir kaçak apartman dikenin aylık gelirinin bizim rektörü katladığını öğrendiği gün dünyaya bakışı değişmişti.
  Bu durumu gördükten sonra “vatan toprakları kutsaldır verilmez sözünün” benim için artık başka bir anlamı var.
  Bir tarafta arap şeyhleri bir tarafta gecekondu/kaçakyapıcılar ortada zavallı bizler…

 2. Türk silahlı Kuvvetleri elindeki araziyi; kamu yayarı olmadan elinden KESİNLİKLE ELDEN ÇIKARTMAMALIDIR.. !!!
  Hele haliçteki tersanelerin olduğu bölgeyi.. Belediye orayı BİZE ( yani halka ) değil arap şeyhlerine açar…
  T S K eğer bir devir / satış yapacaksa; o bölgenin yapılaşmaya değil, halkın günlük kullanımına açılacağına ( ileride hiç bir şekilde değiştirilmemek kaydı ile ) dair anlaşma yapmalıdır..
  Aksi takdirde milletin malı DENİZ / DOMUZ tekerlemesine kurban gider / gidiyor…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir