Toplu Konut İdaresi (TOKİ), kooperatiflere, kullandıkları kredilere ilişkin borçları erken ödemeleri halinde, bu yıl uygulanacak indirim oranlarını belirledi.

TOKİ’den verilen bilgiye göre, kredi borçlarını erken ödeyen kooperatiflere, 4 taksitte ödemeleri halinde yüzde 10-30, bir defada ödemeleri halinde yüzde 15-35 indirim uygulanacak.

TOKİ, 14 Haziran 1997 tarih ve 23019 sayılı Resmi Gazete;de yayımlanan Toplu Konut Kredileri Uygulama Yönetmeliği kapsamında Toplu Konut Yapımcılarına (kooperatiflere, kooperatif birliklerine, sosyal yardımlaşma kurumlarına, satmak üzere konut üreten gerçek ve tüzel kişilere-yapımcılara ve belediyelere) kullandırılan kredilerin erken geri ödenmesi halinde, kredi borçlarında indirim uyguluyor.

Genellikle yılda bir kez yapılan indirim uygulaması uyarınca, kredi kullanıcılarına erken ödeme için, tek ödeme veya 4 eşit taksitte ödenmek üzere 2 alternatif sunuluyor. Buna göre, kredi kullanıcılarına, kredi borçlarını defaten ödemeleri halinde, konut büyüklüklerine göre borçlarında yüzde 15-35 veya bu yıl içinde en fazla dört eşit taksitte ödemeleri halinde konut büyüklüklerine göre borçlarında yüzde 10-30 indirim uygulanacak. Söz konusu indirim uygulamasından yararlanmak isteyenlerin, kredilere aracılık eden bankalara, kredi borçlarına yıllık artış oranlarının uygulandığı Ocak-Şubat veya Temmuz-Ağustos aylarında başvurmaları gerekiyor.

Erken ödemede indirim uygulaması, sadece konut yapımcılarına açılan kredileri kapsıyor. TOKİ tarafından yaptırılarak bankalar aracılığı ile satışa sunulan konut ve iş yerlerini kapsamıyor.

Verilen bilgiye göre, toplu konut yapımcılarına, konut kredi borçlarını erken ödemeleri halinde uygulanacak indirim oranları, konut büyüklüklerine ve ödeme taksitlerine göre şöyle: (İndirim oranı-yüzde)

Kaynak: Sabah

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir