Toplu Konut İdaresi (TOKİ), şimdiye kadar iş verdiği müteahhitleri, “iş yapma becerilerine” göre sıraladı. İdare’nin “Yüklenici Listesi” adı altında bastırdığı kitapçığa göre 22 firma, bir daha TOKİ’den iş alamayacak.

TOKİ, şimdiye kadar idareden iş alan müteahhitlik firmalarını, ihale bedellerini, işin kapsamını bir kitapçık halinde yayımladı. Kitapçıkta, müteahhitlik firmasının yetkilisine ve telefon numarasına da yer verildi. Firmaların “iş bitirme ve başarı” düzeylerine göre sıralandığı kitapçığa göre 38 firma, değerlendirme kriterlerinde çok iyi puan aldı. 165 firma ise aldığı işi başarıyla sürdürüyor.

62 firma orta seviyede başarılı bulunurken, 30 firma dikkatle takip ediliyor. Listede TOKİ’den yeni iş alan firmalara da yer verilirken, başarısız bulunan 22 firmanın bir daha ihale alması mümkün görünmüyor. TOKİ’nin başarı sıralamasında “sınıfta kalan firmalar” arasında, ücretlerini alamadıkları gerekçesiyle Ramazan Bayramı’ndan önce TOKİ önünde eylem yapan işçilerin müteahhidi Yadigar Çolak’ın Yadigar İnşaat’ı da bulunuyor.

TOKİ, idareden kimin, hangi ihaleyi kaça aldığı konusunda şeffaflık sağlamak amacıyla, “Yükleniciler Listesi” kitapçığını ilk kez geçen yıl çıkarmıştı. Geçen yılki kitapçıkta 255 olan idareden iş alan firma sayısı, bu yılki kitapçıkta 347’ye ulaştı.

TOKİ karne düzenliyor
İdare, müteahhit firmaları denetleyerek faaliyet raporları oluşturuyor ve “karne” düzenliyor. Firmalar, “imalatın kalitesi, işin zamanlaması, işin takibi, borç ödemeleri, taşeron-işçi alacakları konusundaki tutumu, inşaat sonrası meydana gelebilecek şikâyetlerin giderilmesi konusundaki tutumu” kriterlerine göre değerlendiriliyor.

Kaynak: Radikal

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir