Yabancılara yönelik konut ve tatil köyü yapılacak arazilerin TOKİ’ye devrine ilişkin karar, Maliye Bakanlığı tarafından onaylandı. Projeyle 20 milyar dolar gelir bekleniyor

Anayasa Mahkemesi’nin yabancılara mülk satışının durdurulmasına yol açan kararı konusunda yeni mevzuat hazırlıkları sürerken, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ‘İspanya Modeli’ kapsamında, yabancılara sahil kentlerinde konut ve tatil köyü yapıp satmaya hazırlanıyor.
Yabancılara yönelik konut ve tatil köyü yapılacak arazilerin TOKİ’ye devrine ilişkin karar, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan tarafından onaylandı. İlk aşamada Antalya-Finike ve Didim, Aydın-Kuşadası, Muğla-Bodrum, İzmir Konak-Mersinli ve Çeşme’de yapılacak konutların satış gelirini, TOKİ ve Maliye Bakanlığı yüzde 50-50 paylaşacak. Proje uyarınca, hazineden herhangi bir bedel ödenmeden alınan araziler üzerine, yabancılara satış amacıyla konut, villa veya tatil köyü benzeri konut projeleri yapılacak. Söz konusu konutların satışından elde edilecek kâr da Maliye ve TOKİ arasında yarı yarıya paylaşılacak.

TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, uygulamada en çok gelir paylaşımı yönteminin kullanılacağını belirtirken, “Öncelikle Antalya-Finike, Aydın-Didim ve Kuşadası, Muğla-Bodrum, İzmir Konak-Mersinli ve Çeşme’de deneme uygulamaları yapacağız. Arsalar hazır, yasal düzenleme bekleniyor. Uzun vadede 20 milyar dolarlık gelir beklenen bir proje. Önce bir deneme yapacağız, sonra genişleteceğiz” dedi.
Bayraktar, yabancılara satışın, peşin veya taksitli olabileceğini, 7-8 yıla kadar vade uygulanabileceğini kaydetti. TOKİ ile Maliye Bakanlığı arasında mart ayında imzalanan protokole göre, TOKİ projeyi, arsa satışı karşılığı gelir paylaşımı modeliyle özel şirketlerle gerçekleştirecek.

Kaynak: Radikal

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir