TOKİ’ye bağlı inşaatta çalışan ve dört aydır paralarını alamayan işçiler, benzin döküp yakmaya kadar varan olaylı eylemin ardından dün de TOKİ Başkanlığı önünde açlık grevine başladılar. İşçiler paraları ödenene kadar başkanlık önünden ayrılmayacaklarını ifade ettiler.

TOPLU Konut İdaresi’ne (TOKİ) bağlı inşaatta çalışan ve 4 aydır paralarını alamayan işçiler, önceki gün yaptıkları benzin döküp yakmaya kadar varan olaylı eylemin ardından dün de TOKİ Başkanlığı önünde açlık grevine başladılar. İşçiler paraları ödenene kadar başkanlık önünden ayrılmayacaklarını söylerken, TOKİ Başkanı Bayraktar’dan ilginç açıklamalar geldi.

Hukuken ödeme yapmalarının imkansız olduğunu söyleyen TOKİ Başkanvekili Erdoğan Bayraktar, “Müteahhit (devlet versin) diyor. TOKİ olarak, hukuken işçilere ödeme yapmamız mümkün değil. Yağma Hasan’ın böreği değil. Neye göre, hangi yasaya, hangi hukuka göre bunu dağıtayım. Adamları buraya yığıyorlar, bizi çalıştırmıyorlar. Çok iş yaptık çok suçumuz var demek ki” dedi.

TOKİ Başkanlığı önünde eylem yapan işçilerin provake edildiğini söyleyen ve suçlunun müteahhit olduğunu öne süren Bayraktar şunları söyledi:

YAĞMA HASANIN BÖREĞİ DEĞİL: “Hukuken TOKİ ile işçiler arasında herhangi bir alacak verecek davası yok. Biz de ne yapacağımız konusunda karar veremiyoruz. Bir adım atamıyoruz. Bunların arkasında birileri var. Bu işçileri fazla suçlamamak lazım. Alacaklarını almak istiyorlar. Müteahhit para veremiyor. TOKİ’ye güveniyor. Yasal olarak bunlara para verme imkanımız sıfır. Suç, neye göre vereceğiz. TOKİ olarak, hukuken işçilere ödeme yapmamız mümkün değil. Yağma Hasan’ın böreği değil. Neye göre, hangi yasaya, hangi hukuka göre bunu dağıtayım. Ben bunu bilemiyorum. Adamları buraya yığıyorlar, bizi çalıştırmıyorlar. Çok iş yaptık çok suçumuz var demek ki.

MAHKEMEDE ÇÖZÜLÜR : İşçilerle defalarca konuştuk. Onlar saf, onların arkasındaki suçlamak lazım. Kayyumu biz atamadık ki, mahkeme atadı. Kayyum ödemeyi yapsın. Ödemelerimizi kayyuma yapıyoruz. Bundan sonra yapacağımız bir şey yok. İşi feshettik. Teminatını irat (gelir) kaydettik. Bundan sonra olay mahkemede çözülür.”

MÜTEAHHİT KİME GÜVENİYOR: Bayraktar’ın açıklamarında en dikkat çeken cümlelerden biri de “Müteahhitin güvendiği birileri var” oldu. Bayraktar ismini açıklamadığı müteahhitle ilgili şöyle konuştu: “Bu müteahhite idare olarak biz çok yardımcı olduk. Hatta yasal risk alarak, haddimizi aşarak 4-5 kez süre uzatımı verdik. Fakat müteahhit de birilerine güvendi. Onun da güvendiği birileri var. İsim vermek istemiyorum ama müteahhit (devlet versin) diyor.”

Bayraktar eylem yapılmasına tepki gösterdi

Önceki gün işçilerin binayı yakma girişiminde bulunduğunu 3 güvenlik görevlisinin yaralandığını hatırlatan Bayraktar sözlerine şöyle devam etti: “Bir şey diyemiyoruz. Ankara’nın ortasında. Bu artık Ankara’da toplumun bir sorunu olmuş. Ankara’nın Valisi var, Türkiye’nin İçişleri Bakanı var, Jandarma Komutanlığı var, Emniyeti var. 20 gündür çalışamıyoruz. Valiliğe, İçişleri Bakanlığı’na yazdım. Her tarafa yazdım, ama burada eylem yapılması yasal görünüyor. Bir şey anlamıyorum.”

Paramızı alana kadar gitmeyiz

ABilkent’teki TOKİ Başkanlığı önünde açlık grevine başlayan işçilerin ödeme yapılana kadar eylemlerini sürdüreceklerini açıkladılar. Ekipbaşları ile önceki gün yaşanan gerginliğin ardından dün de TOKİ Başkanlığı’nın önü jandarma tarafından korundu. Binanın hemen karşısında açlık grevine başlayan işçi ekipbaşlarından Vefa Bülbül, şöyle konuştu: “Günlerdir parklarda yatıyoruz. Paramızı alana kadar da gitmeyeceğiz. Zaten bu halde gidemeyiz. Onları memleketlerinde zor zaptediyoruz. Bayrama kadar ödeme yapılmazsa işçileri daha fazla zaptedemeyiz. İşçiler gelirse olaylar daha da büyür. Biz sorun yanlısı değiliz. Ama kimse bize sahip çıkmıyor. Devlet baba değil midir. Evladına sahip çıkmaz mı? Benim devletim bana sahip çıksın. Hakkını istemek suç mu? Muhalefet patileri neden TOKİ’nin üzerine gitmiyor?”

KAYYUMA PARA ÖDENMEDİ : TOKİ’nin kayyuma para ödemediğini iddia eden Bülbül sözlerini şöyle sürdürdü: “Yalan söylüyor sadece burada eylem yapan arkadaşlarımızın alacağı 700 Bin YTL. Geçen ay tüm inşaat için 170 Bin YTL hakediş yapmışlar. Tüm inşaattan alacak 2 Milyon YTL’ye yakın. Kayyuma para ödendiyse kayyum bize parayı neden ödemesin ki? TOKİ bilinçli olarak paramızı ödemiyor. Bunun için de imalatı yüzde 60’larda olan inşaatı yüzde 37 gösteriyor. Açık açık hakkımız yeniyor.”

Kaynak: Hürriyet

5 Comments

  1. Bizde sakarya karasu da tokı yurt yapıya onda çalıştık paramizi vermiyorlar ne olacak nereye baş vurmaz nereye şikayet etmez bilgisi olan arkadaslar ricaetsem bana her hangi bi yetkili veya numarasini vere bilirsiniz

  2. Bizde hasankeyfte calistik 4 aydir para vermiyorlar ne yapacagimizi sasirdik yetkililerin bir care bulmasi gerek tf 05340528203

  3. şimdiye kadar toki de işci olarak 4 defa çalıştım ama hep problem yaşadım hala da alacaklarım var bunları tahsil edemiyorum firma ismi şu an veremiyorum alacağımı alamasak ozaman medya sosiyal calışmabakanlığa ve tokiye başvuruda bulunucağız SAYIN TOKİ YETKİLİLER SİZLER TURKİYENİN İNŞAT SEKTORÜ ELİNİZİN ALTINA ALDINIZ AMA ADELETLİ DAVRANIN İŞCİ HAKLARINA BİZLER işci emekcisi ollarak haklarımızı müteahhitlere bırakmayın İLGİLİMAKAMLARA SAGILARILA ARZEDERİM TF05302917350

  4. gidiyoruz tokilerde çalışıyoruz haklarımızı alamıyoruz bızım hakımızı savunacak bir birim bi yasa yokmu illede zorluk çıkararakmı bu haklar savunulacak yetkılı kışılerın bu olaylara dahada duyarlı yaklaşmasını istiyoruz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir