Ortaklık anlaşması Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ve Kuveyt emiri El Sabah’ın huzurunda imzalandı.

Toplu Konut İdaresi (TOKİ), 700 milyar dolarlık bir fonu yönettiği tahmin edilen Kuveyt Yatırım İdaresi (Kuwait Investment Authority- KIA) ‘stratejik ortak’ oluyor.

Bu kapsamda iki kurum, Türkiye’de arazi geliştirme, toplu konut birimlerinin üretimi, emlak danışmanlığı hizmetleri, müteahhitlik ve danışmanlık hizmetleriyle bağlantılı, inşaat sektöründeki projelerde işbirliği yapacak. Edinilen bilgiye göre TOKİ projelerde arsayı temin edip işleri yürütecek, Kuveyt Yatırım İdaresi de finansmanı sağlayacak. Bu sayede özellikle ‘ortadireğe yönelik’ projeler hayata geçirilecek.

İki kurum arasında inşaat sektöründe ‘stratejik ortaklığı’ öngören Mutabakat Muhtırası, önceki gün İstanbul’da Sait Halim Paşa Yalısı’nda, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Kuveyt Emiri Şeyh Sabah El Ahmet El Cabir El Sabah’ın huzurunda, TOKİ Başkanvekili Ahmet Haluk Karabel ile Kuveyt Yatırım İdaresi Başkanı Bader M. Al Ba’ad tarafından imzalandı. Mutabakat Muhtırasında, “Kuveyt Yatırım İdaresi (KIA) ve TOKİ’nin stratejik ortaklık kurmak istediği” belirtildi.

Ortadireğe 66 bin konut yapılacak

TOKİ yetkilileri, bir yıl içinde uygulamaya geçirilmesi öngörülen stratejik ortaklık kapsamında, ilk aşamada, 66 bin konut üretimi planlanan İstanbul-Kayabaşı’ndaki projenin finansmanının gündeme gelebileceğini söyledi.

Son dönem adı zor durumdaki ABD finans devleri Merril Lynch ve Citi Group’un sermaye artırımlarına katılımıyla gündeme gelen KIA’nın portföyünde Mercedes’in sahibi Daimler’in yüzde 6.9, Citigroup’un yüzde 6, Kuwait Finance House’un yüzde 21 ve Arab Insurance’ın yüzde 12.5 hissesi de var. KIA geçtiğimiz aylarda Merril Lynch’in sermaye artırımına 2, Citi’nin 3 milyar dolarla katılmıştı. KIA son olarak Visa’nın geçen haftaki halka arzından önemli miktarda hisse almıştı. Yetkililer, KIA’nın, Türkiye’de “1 milyar doların altında bir proje ile başlangıç yapmayacağını” belirtiyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi de görüştü

TOKİ’den edinilen bilgiye göre, Kuveyt Maliye Bakanlığı, Kuveyt Yatırım İdaresi, TOKİ ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi arasında karşılıklı görüşmeler yapıldı. İki ülke arasında gelişen ilişkiler çerçevesinde, ekonomide gelişme sağlayacak şekilde Kuveyt tarafının, ortak gayrimenkul projeleri geliştirme ve Türkiye’deki toplu konut projelerine yatırım konusunda niyetleri bulunduğuna işaret eden yetkililer, şunları söyledi:
“İmzalanan mutabakat muhtırası ile Körfez’deki likidite fazlasının yabancı sermaye olarak gelmesi için ortak platform yaratıldı. Muhtıra uyarınca, bir yıl içinde potansiyel projeler, birlikte belirlenip çalışılacak. Gayrimenkul projelerinin geliştirilmesi konusunda stratejik ortak olarak hareket edilecek.” Yetkililer, Kuveyt Yatırım İdaresinin, 700 milyar dolar civarındaki büyüklüğü ile dünyanın ikinci fonu olduğunu da hatırlattı.

Kaynak: Radikal

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir