Uzmanlara göre şizofreninin ortaya çıkışıyla, şehirleşme, bireyin yalnızlaşması ve stres arasında bağlantı var.

Şizofreni Dernekleri Federasyonu ve bir ilaç firmasınca ortaklaşa düzenlenen “Her Yüzde Bir Mutluluk” projesi kapsamında hazırlanan belgesel filmin galası ve serginin açılışı, 10 Kasım’da Adile Sultan Sarayı’nda yapılacak.

Projenin tanıtımı amacıyla Cezayir Cafe’de düzenlenen basın toplantısında konuşan Şizofreni Dernekleri Federasyonu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Köksal Alptekin, federasyonun temel amacının toplumdaki önyargıları değiştirmek olduğunu kaydetti. Türkiye’de 350 bin dolayında şizofreni hastası bulunduğunun tahmin edildiğini, bunlara her yıl 10 bin yeni hastanın daha katıldığını belirten Alptekin, “Bu sayının daha da artacağını düşünüyoruz. Çünkü bu hastalık, stresle, şehirleşmeyle, bireylerin yalnızlaşmasıyla, şizofreninin ortaya çıkışı arasında bağlantılar bilimsel olarak gösterildi” dedi. Alptekin, tedavi olduklarında normal hayata uyum sağlayan şizofreni hastalarının buna rağmen toplumdan dışlandığını da sözlerine ekledi.

‘Hastalık yeterince bilinmiyor’

İlaç firmasının Proje Müdürü Dr. Mehmet Kanbolat da, şizofreni hastalığının yeterince bilinmediği ve hastaların yalnız bırakıldığı düşüncesiyle konuya dikkat çekmek için bu projeyi hazırladıklarını anlattı. Belgesel filmin yönetmenlerinden Aylin Eren de, belgeseli 3 ayda çektiklerini, 50 saati aşkın çekim yaptıklarını belirtti.

Kaynak: Milliyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir