Meram Belediye Başkanı Refik Tuzcuoğlu, ülkemizde şehirlerin en önemli ve ortak problemlerinin plansızlık olduğunu söyledi.

Meram Belediye Başkanı Refik Tuzcuoğlu, AK Parti Siyaset Akademisi Yerel Yönetimler Programı kapsamında Denizli’de düzenlenen seminerin son dersine konuşmacı olarak katıldı.

Denizli Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen programda Tuzcuoğlu, belediyecilik, şehircilik ve Meram Belediyesi’nin önemli çalışmalarını anlattı. Ülkemizde şehirlerin plansız ve projesiz bir şekilde oluştuğunu vurgulayan Başkan Tuzcuoğlu, “Bu sorun, ülkemizdeki şehirlerin en önemli problemidir. Bununla birlikte iç göçün meydana getirdiği sorunlar, gecekondulaşma, kaçak yapılaşma ve varoş sorunu oluştu. Plansız ve projesiz bir kent yapısı meydana geldi. 1990’lı yıllara kadar maalesef belediyelerin bünyesinde şehir plancısı bulunmuyordu ve teknik eleman sıkıntısı çekiliyordu. Dolayısıyla insanlar kendi kafalarına göre şehir planladılar” dedi.

İbn-i Haldun ve Farabi’nin şehircilikle ilgili açıklamaları doğrultusunda şehirciliğin tarihsel süreci hakkında da bilgi veren Tuzcuoğlu, Meram Belediyesi’nin başta kentsel dönüşüm çalışmaları olmak üzere öne çıkan yatırımlarını anlattı. Meram Belediye Başkanı Refik Tuzcuoğlu, Siyaset Akademisi’ndeki konuşmasından sonra Denizli’de yayın yapan DRT televizyonunda “Özel Söyleşi” programına konuk olarak Siyaset Akademisi’ne katılımı ve Belediyenin yatırımları hakkında kapsamlı bilgi verdi.

Kaynak: Yeni Şafak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir