Boğaziçi, ODTÜ, Koç ve Sabancı üniversitelerinden yaklaşık 100 öğrenci, dün 6 saatlik yürüyüşle Tuzla tersanelerindeki ölümleri protesto etti.

Son 9 ayda 22 kişinin iş kazası sonucu öldüğü Tuzla Tersaneleri’ndeki çalışma koşullarının düzeltilmesini isteyen, çoğunluğu Boğaziçi’nden olmak üzere, ODTÜ, Koç ve Sabancı üniversitelerinden yaklaşık 100 öğrenci, dün sabah Kadıköy’deki Eminönü İskelesi önünde toplandı. Öğrenciler adına yapılan basın açıklamasında, “Bizler üniversite öğrencileri ve emekçileri olarak böyle bir yaşamı reddediyor ve herkesin iş sahibi olduğu, insani şartlarda çalıştığı, insanca yaşanacak bir ücret aldığı, haklarını korumak için örgütlenebildiği bir düzen istiyoruz. Bu nedenle, tersane işçilerinin onurlu mücadelesine destek vermek için yürüyoruz” denildi.
Açıklamanın ardından öğrenciler, “Direniş de, sermaye kadar küreseldir.

Tersane işçileriyle dayanışma” yazılı pankartlar açtı. Üzerinde, “Gemileri yaktık geri dönüş yok”, “İşçi cinayetlerine hayır”, “SSGSS’ye hayır” yazılı formalar giyen öğrenciler yürüyüşe geçti. Yürüyüşlerine Haydarpaşa Tren Garı’ndan trene binerek devam eden öğrenciler, Kartal Tren İstasyonu’nda inip yürümeye devam etti. D-100 Karayolu üzerinde polisin güvenlik önlemleri altında yürüyen öğrenciler Pendik’te kısa bir mola verdi. Burada, bazı üniversite öğrencileri ve Limter-İş Sendikası’na üye tersane işçileri de gruba destek verdi. Öğrencilerin yürüyüşü, akşam saat 17.00 sıralarında Tuzla’da sona erdi.

Onlar yürürken 2 işçi yaralandı
Öğrencilerin yürüyüşü devam ederken, tersanelerde, Süleyman Yılmaz, İhsan Turan isimli iki işçinin düşme sonucu yaralandığı öğrenildi. Kartal Lütfü Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılan işçilerin sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi.

Kaynak: Milliyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir