Trakya Üniversitesi (TÜ) Genel Sekreteri Recep Gürkan, yakın zamanda faaliyete geçecek teknopark sayesinde Edirne’nin bir cazibe merkezi olacağını söyledi.

Gürkan, TÜ’nün 3 yıllık uğraşısı sonucunda 20 Mayıs’ta Bakanlar Kurulu’nun Trakya Teknoloji Geliştirme Bölgesi adı altında Edirne’de teknopark kurulmasını kararlaştırdığını söyledi. Gürkan, teknoparkın ülkenin uluslararası arenada rekabet gücünü artıracak teknolojileri geliştiren ve üreten firmalara, araştırmacılara ve akademisyenlere sunduğu çağdaş altyapı-üstyapı imkanlarıyla taraflar arasında sinerji doğmasına katkı sağlamayı amaçladığını anlattı. Recep Gürkan, Teknoloji Geliştirme Bölgesi sınırları içinde yer alan firmaların ve elemanlarının 2011 yılına kadar vergilerden muaf tutulmasının çok önemli olduğunu kaydetti. Anonim şirketi kurduktan sonra çalışmaların hız kazanacağını belirten Gürkan, kısa bir süre sonra teknopark için belirlenen alanlarda ofisler kuracaklarını bildirdi. Teknoparkın işleyişini sağlayacak 300 bin YTL sermayeli Trakya Teknopark AŞ adlı şirketin kurulduğunu anlatan Gürkan, bu şirkete yüzde 5’er hisseyle ODTÜ, il özel idaresi, organize sanayi bölgesi, Edirne Belediyesi, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası ile Edirne Ticaret Borsası’nın da ortak olduğunu kaydetti.

Kaynak: Zaman

One Comment

 1. Edirne Lisesi 1953-54 mezunuyum,
  Bilen bilir Şehir plancılığı ile ugraşan 48 yıllık bir mimarım.
  Edirnenin 2. dünya savaşından sonraki terkedilmiş yıllarından başlayarak bu güne gelişini, kaybetiklerine bakarak kimi kez üzülerek, kimikez kıvançla izlemekteyim. Çünkü Edirne’yi çok seviyorum.
  Teknopark, beni sevindiren girişimlerden biri olacak. Edirne çeşitliliği barındıracak birikime, geleneğe ve aydınlık kafa ve yüreklere sahiptir.
  Dr. Ahmet Uzel, Y. Mimar
  Herşeye layıktır. Hayırlı olsun Başarılar
  Ahmet UZEL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir