Türkiye’nin köklü okullarından olan ve “taş mektep” diye bilinen Ankara Atatürk Lisesi’nin 121 yıllık tarihi kitap haline getirildi.

Ankara Atatürk Lisesi Eğitim Vakfı tarafından çıkarılan kitap, okulun renkli tarihini “Ankara’nın Köklü Çınarı” ismiyle bugüne taşıyor. Sadece okulun değil, Ankara’nın ve dönemin tarihine de ışık tutan kitapta, okulun kuruluş hikayesi, mezunların ve öğretmenlerin ağızlarından anılar yer alıyor.

Kitapta, mezunların albümlerinden ve arşivlerden derlenen fotoğraflar, yaşanan dostlukları ve geçmişin Ankarasını da gözler önüne seriyor. Edebiyat dünyasının üç ünlü ismi Orhan Veli, Oktay Rifat ve Melih Cevdet Anday’ın bu okulda başlayan dostlukları “Üç Şair Çocuk” başlığıyla ayrı bir başlıkta ele alınıyor.

TUVALETİ VE MERDİVENLERİ DIŞARDAYDI

Kitapta yer alan bilgilere göre, “Ankara İdadisi” ismiyle hizmete başlayan okulun binası, “deve kervanlarının konakladıkları yayvan bir tepe” olan bugünkü Yüksek İhtisas Hastanesi’nin bulunduğu yerde yapıldı. Halk arasında “Develik” denilen bu yerde geniş boş bir araziye yapılacak bina için o dönemde usta bulmak zor olduğundan ustalar Trabzon’dan getirildi ve 20 Ağustos 1885’te binanın temeli atıldı. Yapımı 1889 yılında tamamlandı ve 1886 yılında kiralık bir binada öğrenim görmeye başlayan öğrenciler yeni binaya taşındı.

Develik’teki okul binası iki katlıydı. Yatılı öğrenciler için yatakhane de vardı. İkinci kata, dışardan, binanın ön cephesindeki kapının sağ ve sol yanında karşılıklı dönme taş merdivenlerle çıkılıyordu. Merdivenler 1925 yılında yıkılarak, üstü teraslı yeni bir giriş yapıldı. Okulun tuvaleti bina içinde değil, bahçedeydi. Tuvalet bir süre sonra içeriye alındı.

Halk arasında “taş mektep” adını alan okul, yıllar sonra 2. Meşrutiyet döneminde “sultani”, cumhuriyet döneminde ise her sultani gibi lise olarak isimlendirildi.

ŞİİR SEVEN ÇOCUKLAR

Atatürk Lisesi edebiyat, siyaset, spor, sinema, müzik, tiyatro, bürokrasi, bilim, iletişim ve iş dünyasına birçok ünlü isim kazandırdı. Oktay Rifat, Orhan Veli ve Melih Cevdet Anday’ın bu okulda başlayan arkadaşlıkları yıllar sürdü.

Okulun mezunları arasında edebiyat, sinema, tiyatro, müzik ve iletişim dünyasından Can Yücel, Ahmet Muhip Dıranas, Turgut Özakman, Kartal Tibet, Müşfik Kenter, Tekin Akmansoy, Atilla Özdemiroğlu, Cüneyt Arcayürek, Hasan Cemal, Güneri Civaoğlu, İlhami Soysal, Turhan Dilligil, Can Dündar, Mehmet Barlas gibi isimlerin yanı sıra Altan Öymen, Atilla Sav, Hikmet Çetin, Hikmet Uluğbay, Hüsamettin Cindoruk, İnal Batu, Onur Kumbaracıbaşı, Önder Sav gibi siyasetçiler de yer alıyor.

Eski Anayasa Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin, eski Danıştay Başkanı Nuri Alan ve birçok yüksek mahkeme üyesi de Atatürk Lisesi mezunları arasında bulunuyor.

Kaynak: Hürriyet Ankara

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir