İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, bu yaz İstanbul’da su kesintisi olmayacağını belirterek, ”Ancak beraber olursak, el ele verirsek, tasarrufa devam edersek bu mümkündür” dedi.

Kadir Topbaş, “Yoksa bonkörce kullanırsak yarın sıkıntıyı hep birlikte yaşarız” diye konuştu.

Topbaş, belediyenin Saraçhane’deki binasında düzenlediği basın toplantısında, suyun tasarruflu kullanılması konusunda uyarıda bulundu.

İstanbul’un ihtiyacını karşılamak üzere suyla ilgili çeşitli yatırımlar yaptıklarını ifade eden Topbaş, yenileriyle birlikte kentte 4.5 milyona yakın su abonesi bulunduğunu söyledi.

İstanbul’un bu kadar gelişmesi karşısında, iklim şartlarındaki değişikliklerin barajlarda yüzde 100 doluluk yaşanmasına müsaade etmediğini anlatan Topbaş, “Günde 2 milyon 100 bin ton su kullanan İstanbullular, suyu bugün de, bundan sonra da tasarruflu kullanmak zorunda. Musluğumuza eriştiğimiz zaman suyu bulmak istiyorsak uyarılara dikkat edilmesi gerekiyor” diye konuştu.

Kadir Topbaş, geçen yıl İstanbulların gerekli hassasiyeti gösterdiğini ve başarıya ulaşıldığını belirterek, vatandaşlara teşekkür etti.

Topbaş, “İstanbul’un suyunu kesmeyeceğiz ancak beraber olursak, el ele verirsek, tasarrufa devam edersek bu mümkündür. Yoksa bonkörce kullanırsak yarın sıkıntıyı hep birlikte yaşarız” dedi.

“Barajlardaki su ekim sonuna kadar götürür”
Kadir Topbaş, “Barajlardaki 138 günlük su rezervi, hiç yağmur yağmadığı takdirde, Melen hariç, ekim sonuna kadar götürecek anlamına geliyor” dedi.

Topbaş, belediyenin Saraçhane’deki binasında düzenlediği basın toplantısında, doğal kaynakların hızla tükenmesi ve nüfusun hızlı artması karşısında elektrik, petrol, doğalgaz ve su tüketimi konusunda tasarruflu olunması gerektiğini söyledi.

“Ben bir kent yöneticisi olarak, bu uyarıları yapmak zorundayım” diyen Topbaş, geçen yıl bugünlerde yüzde 34,3 olan barajların doluluk oranının bu yıl yüzde 31.57’ye düştüğünü ancak bu yıl Melen çayından gelen bir takviye olduğunu ifade etti.

Topbaş, Temmuzun, son 50 yılın en sıcak ayı olduğunu dile getirerek, “Nisanda 3.5 milyon, mayısta 7 milyon, haziranda da 11.5 milyon metreküp su, buharlaşmayla yok oldu. Bu da hesaba katıldığında çok daha dikkatli olunması gerekiyor” dedi.

Kadir Topbaş, “Melen, bizden önce başlayan doğru bir proje. Melen projesinden günde 750 bin metreküp su geliyor. Bu doluluk oranları Melen’in tam kapasite su verdiği dönemlerle ilgili. Melen projesi bir fiyasko değil. Melen projesi 4 aşamalı bir proje. Melen barajı yapılmış olsa, bu problemleri hiç konuşmayacağız. Şu anda Melen çayında bir eksilme söz konusu. 6 pompadan 2 pompaya düştü günlük su alışımız. Yani, maalesef 250 bin metreküpe kadar düştü günlük su alışımız” dedi.

Topbaş, “Dün ve önceki gün yağan yağışlarla 469 bin metreküplere çıktı. O bölge daha fazla yağış alan, 15 Ağustos’tan sonra da yağışın artacağı var sayılıyor. Geçen yıla göre yüzde 3’e yakın bir eksikliğimiz var ama bunun karşısında bir Melen çayımız var” diye konuştu.

Melen projesinin ikinci ve üçüncü etaplarını da bir an önce tamamlayarak İstanbulluların su sıkıntısını ortadan kaldırmayı hedeflediklerini belirten Topbaş, “Melen’i getirmemiş olsaydık, yağışlı mevsime girinceye kadar da elimizdeki sularla idare etmeye çalışacaktık” dedi.

Topbaş, İstanbullulardan su kullanımında hassasiyet göstermelerini isteyerek, “İstanbul’da su kesintisine gitmeyeceğiz ama problem var. İstanbullular tasarruflu davrandıklarında, bu yılı da bu şekilde geçmemiz mümkündür” diye konuştu.

Devam eden projeler
Kadir Topbaş, İstanbul’a su kazandırmak amacıyla yaptıkları çalışmalar hakkında da bilgi verdi.

Yeşilçay İstanbul’a dolu dolu su verirken Melen pompalarını kapattıklarını anlatan Topbaş, “O dönemde 3-3.5 ay Yeşilçay’da su olmasına rağmen almıyoruz. Bu suyu da alabilmek için Darlık Barajı’na 26 kilometrelik bir hat yaparak günde 730 bin metreküp su alınacak. Bunun ihalesine çıkıldı” dedi.

Rezve deresinden su getirmeye çalıştıklarını ifade eden Topbaş, “Bu konuda biraz zaman kaybı oldu. Çünkü Rezve’nin Longoz ormanlarından geçmesi öngörülmüştü. Tahribat yapabilir diye başka alternatif hatlar aradık. Kıyıdan Karadeniz’e ulaşıp, boruları 200 metre deniz tarafından denizin altına gömmek suretiyle bu şekilde suyu getirmek. Bunun da ihale aşamasına gelindi” diye konuştu.

Topbaş, Çatalca ve Silivri’nin su ihtiyacının hemen hemen tamamının yeraltı sularıyla karşılandığını vurgulayarak, kaçak su ile mücadele kapsamında kentteki su isale hatlarının yüzde 99’unu değiştirdiklerini söyledi.

“Maalesef yüzde 26’larda bir kaçak var” diyen Topbaş, bunun yüzde 15-16’sının kullanılan kaçak suların oluşturduğunu, kaçak su kullananlara gerekli cezai işlemin yapıldığını kaydetti.

Topbaş, park ve bahçelerde, istenildiği kadar sulama yapılmadığını ama sulamanın da yeraltı sularıyla gerçekleştirildiğini dile getirdi.

Ayamama deresi arıtma tesisi 2009 Mayıs’ta açılacak
Ayamama Deresi’nin Biyolojik Arıtma Tesisi’nin Mayıs 2009’da açılışını yapmayı düşündüklerini belirten Topbaş, böylece 400 bin metreküp kullanabilme suyu, park ve bahçe sulama suyu elde edileceğini belirtti.

Topbaş, Ambarlı İleri Derecede Arıtma Tesisi’nin hem Küçükçekmece gölünü kurtarıp içme suyu haline dönüştürmek adına, hem de arıtılan suların sanayi ve park-bahçede kullanılır hale getirilmesinde önemli olacağını söyledi.

Topbaş, konuşmasını “Biz İstanbul’da suyu kesmeyi düşünmüyoruz. Ama İstanbullulardan özellikle ricam, talebim; daha hassas davranılsın, daha dikkat edilsin, musluğa erişildiği zaman su bulunsun diye bu hassasiyeti gösterirsek elimizdeki mevcut su ile yağışlı döneme kadar gelebileceğimizi ifade etmek istiyorum” diye tamamladı.

“İstanbullu prim vermez”
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, bir soru üzerine, “CHP’nin su idaresindeki başarısını İstanbulluların gördüğünü” ve susuzluk çektiğini ifade ederek, “CHP, her şeyi konuşur ama suyu asla konuşmaya hakkı olmadığını söylüyorum. Önce İzmir’i düzeltsinler, halktan özür dilesinler, belediye başkanı istifa etsin” dedi.

Topbaş, “Barajlarda 138 günlük su kaldığı söyleniyor, bu ne anlama geliyor?” sorusunu yanıtlarken, “Barajlardaki 138 günlük su rezervinin hiç yağmur yağmadığı takdirde, Melen hariç, ekim sonuna kadar götürecek anlamına geliyor. Ekim sonuna kadar suyumuz var. Artı bu yıl Melen var. Melensiz 138 gün” dedi.

Topbaş, “CHP İstanbul İl örgütünün ifadelerini muhatap almıyorum. Çünkü onlar bu kentte sınıfta kaldılar. İstanbulluları susuz bırakmayacağız. Bu konuda kimsenin endişesi olmasın” diye konuştu.

Melen’in dolu dolu aktığı dönemlerde İstanbul’un 1.5 yıllık suyunun alınabileceğini belirten Topbaş, bunun çalışmalarını DSİ’nin yaptığını, projenin ikinci aşamasıyla daha fazla su getirileceğini kaydetti.

Kaynak: CNNTürk

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir