2010’da ‘Avrupa Kültür Başkenti’ olacak İstanbul’da, yetkililer işi sıkı tutuyor. Kentteki tarihî dokuyu görecek turistlerin hayal kırıklığı yaşamaması için eski binalar, mimarlardan oluşan ekiplerle korunuyor. Denetimler yedi gün yirmi dört saat sürüyor.

İstanbul’un ‘2010 Avrupa Kültür Başkenti’ ilan edilmesinin ardından kentteki tarihî yapıların bakım-onarım ve denetimine de hız verildi. Büyükşehir Belediyesi de kentteki tarihî binaları denetlemek için mobil ekipler kurdu. Türkiye’de ilk kez Büyükşehir Belediyesi Koruma, Uygulama ve Denetim Müdürlüğü’ne bağlı mimar ve uzmanlardan oluşan mobil ekipler, tarihî yapıları tahrip edenleri tespit etmek için denetime çıkıyor. Denetleme ve koruma mimarları, polis gibi yedi gün yirmi dört saat çalışıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Koruma, Uygulama ve Denetim Müdürlüğü’ne (KUDEB) bağlı ekipler kentteki tarihî eserleri tahrip edenleri, onarım iznine uygun olarak tadilat yapmayanları anında tespit ederek gerekli yasal işlemleri başlatıyor. Kendilerine tarihî eserlerin ‘teknolojik zabitleri’ adını koyan KUDEB’in denetleme mimarları, sürekli İstanbul’u dolaşıyor. Denetime çıkan ekipler en az iki kişiden oluşuyor. Bir mimar ve uzmanlığını Anıtlar Yüksek Kurulu’ndan alan uzmandan oluşan ekip, restore edilen yapılardaki çalışmaların aslına ve onarım iznine uygun olarak yapılmasını denetliyor. Geçmiş yıllarda tarihî bir evin bakım-onarım izni iki yıl sürerken şu an bir haftada izin alınabildiğini kaydeden İstanbul Büyükşehir Belediyesi Koruma, Uygulama ve Denetim Müdürü Mehmet Şimşek Deniz, “Burada alınan izin doğrultusunda çalışmalar yapılıyor ve bu çalışmalarda mimar arkadaşlarımız sürekli denetim yaparak aksi durumda bir çalışma yapıldığını tespit ettikleri zaman müdahale ediyor.” dedi. Ekipler, tarihî eserlerdeki bozulma ve tahribatları tespit ederek eserle ilgili bilgi ve resimleri internet donanımlı araçlarla anında KUDEB otomasyon sistemine giriyor.

Kaynak: Zaman

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir