Tarihi park sualtı zenginiÇanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi, Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nın deniz alanlarında üç yıl sürdürdüğü araştırmalarda 975 canlı türü belirledi.

Bölgenin sualtı envanterini çıkardıklarını söyleyen Dekan Prof. Dr. Şükran Cirik, bir rapor hazırlayıp Devlet Planlama Teşkilatı’na sunduklarını kaydetti. Bu iş için yaklaşık 100 bin YTL harcadıklarını vurgulayan Cirik, şimdi türü belirlenen canlıların yerleşim yerlerinin haritasını hazırlamak için DPT’ye yeni proje sunmaya hazırlandıklarını da belirtti.

BİLİM 1 GEMİSİYLE

Daha önce Gelibolu Yarımadası’nın sualtı envanterinin bulunmadığını belirten Cirik, şunları söyledi:

“Bölgenin karasal alanının envanteri belliydi. Ancak denizsel envanteri yoktu. Biz bunu hazırlamak için Gelibolu Yarımadası Milli Parkı özelinde denizsel alanlarda üç yıl önce araştırmalara başladık. Bilim-1 gemimizle Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı bölgesinde dalışlar yaptık, trol çektik, suyun kalite ölçümlerini yaptık. Yüzen ve sabit olan tüm canlıları inceledik. Araştırmalarımız sırasında mikroskobik yosunlardan 169, makroskobik yosunlardan 363, deniz çayırlarından 4, süngerlerden 3, haşlamlılardan 4, kabuklulardan 165, yosun hayvancıklarından 34, poliketlerden 50, sülük ayaklılardan 1, kürek ayaklılardan 65, on ayaklılardan 19, amfipodlardan 23, tesbih böceklerinden 22, balıklardan 52, deniz atı ve deniz iğnelerinden 1 tür olmak üzere toplam 975 tür rapor ettik. Bu türlerin sürdürülebilir kalkınma ilkesi çerçevesinde korunması ve yönetimine yönelik çalışmalar sürdürülüyor.”

ÖZENLE KORUNMALI

Parkın, Saros Körfezi’ndeki Ece Limanı ile Çanakkale Boğazı’ndaki Akbaş İskelesi’ni birleştiren hattın güneyinde kalan geniş bir alanı kapsadığını belirten Cirik, “Milli parkın kaynak değerleri, 1915 Çanakkale deniz ve kara muhaberelerinin meydana geldiği alanların tarihi ve kültürel değerleri ile zengin flora ve faunasından oluşmaktadır. Bunlar özenle korunmalıdır” dedi.

Kaynak: Hürriyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir