Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Marmaray kazılarındaki bulguların 8 bin 500 yıl eskiye dayandığını belirterek, üstü örtülü olarak, arkeologlara kazıları daha fazla uzatmadan, “tarihi” bir mesajı verdi.

Yıldırım, Marmaray Ayrılıkçeşme-Üsküdar Tüneli’nin tamamlanan kısımlarında yaptığı incelemelerin ardından yaptığı açıklamada, proje nedeniyle yapılan kazılarda İstanbul’un tarihinin bilinenden çok daha eski olduğunun görüldüğünü belirterek, “Öylesine eski ki, 8 bin 500 yıla kadar gidiyor. İnşallah arkeologlar 8 bin 500 yıl öncesini görmek istemez. Öyle bir şey olursa biz projeyi göremeyiz, İstanbul projeyi göremez” dedi.

Kazılar yüzünden zaman kaybettik
Binali Yıldırım, “Ama bu konuda çok titiz davranıyoruz. Şu ana kadar 3,5 yıl kaybettik. Neden? Arkeolojik kazılar yüzünden işte. Bu da bizim, İstanbul’un geçmişine, tarihine, kültürel zenginliklerine verdiğimiz önemin bir sonucudur” diye konuştu.

Ancak kazı işinin sonuna gelindiğinin söylenebileceğini vurgulayan Yıldırım, “Zannediyorum bu ay içinde, en son kazıların devam ettiği Yenikapı’da da işler bitmiş olacak. Böylece proje bundan sonra daha da hızlı şekilde ilerleyecek” dedi.

Yıldırım, 440 adet tren seti için ihaleye gidildiğini belirterek, bu tren setlerinin imalatlarının Türkiye-Kore ortaklığıyla Sakarya’da kurulan hızlı tren fabrikasında yapılacağını ifade etti.

Yıldırım, arkeolojik kazıların projenin tamamlanma süresini etkilediğini hatırlatarak “Yenikapı’daki kazılar ne durumda?” diye soran basın mensubuna, bu projenin birçok yan faydasından birinin de İstanbul’un tarihini gün ışığına çıkarması olduğunu belirtti.

Kaynak: Referans

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir