“Sur-u Sultani” olarak bilinen Cankurtaran’daki surların altının oyularak taksi durağı haline getirildiği belirlendi. İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunan İstanbul 4 numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun 18 Eylül 2007 tarihli kararında, olayın Sirkeci Polis Amirliği’nde görevli polislerce tutanakla tespit edildiği belirtildi. Durumun, Eminönü Belediye Başkanlığı İmar Müdürlüğü Yapı Denetim Bürosu elemanlarınca da belirlendiği ifade edilen kararda, 1.derecede arkeolojik sit alanını oluşturan ve 1. grup taşınmaz kültür varlığı olarak tescil edilen “Sur-u Sultani”nin bir parçası olan surların altının oyularak ve demir kapı takılarak taksi durağı haline getirildiğinin anlaşıldığı ifade edildi. Kararda, surun projelendirilerek kapatılmasına ve surun altını oyanlar hakkında suç duyurusunda bulunulmasına karar verildiği belirtildi. Savcılık konuyla ilgili soruşturma başlatırken, sorumlular hakkında Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’na muhalefetten 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılabilecek.

“BURADAN EKMEK YİYORUM”
Taksi durağı haline getirilen yerde çay ocağı işleten Halil İbrahim Güngör 1980’den beri burada olduğunu belirterek “Geldiğimde burada gasp olayları yaşanıyordu. Fuhuş yapılıyordu. Tinercilerin mekânıydı. Buraları hep bunlardan temizledim. 6 yıldır burayı çay ocağı olarak işletiyorum. Taksicilere çay veriyorum. Kapının olduğu yer zaten açıktı. Ben bir demir kapı taktım bir de duvardaki deliği ince bir tuğlayla kapattım. Bizanslıların yaptığı suru delecek kadar deli miyim? Yıllardır belediyeden gelip boşalt diyorlar. Ben de her geldiklerinde boşaltıyor, her defasında tekrar giriyorum. Ben buradan ekmek yiyiyorum” diye konuştu.

Kaynak: Sabah

One Comment

  1. Alttan oyarak kimselere görünmeden,göstermeden bir tarihin içten boşalmasını gerçekleştirmek bazı uyanıkların takdiği ülkemizde.Ekmek parasını bir parça daha yok edeyim düşüncesiyle değil de,ben de birşeyler katayım düşüncesiyle kazanmalı her Türk evladı.Bize atalarımızdan miras bir mekanı böylesi bir duruma getirenler utansın.Bunca yıl hiç mi fark edilmedi,hiç mi soran olmadı!İşte ülkemizde böyle yavaş yavaş boşaltılmaya çalışılıyor.İçten içten,yavaş yavaş.Bu paylaşım planı ve çökertme işleyişleri bana acı veriyor.Elele bu çapulcu takımını engellemek,atamızdan Atatürk’ümüzden bize bırakılan emanetlere sahip çıkmalıyız.Bu bizim görevimiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir