BM Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Mirasını Koruma Merkezi’nden İstanbul’a gelen heyet, dün tarihi bölgelerde inceleme yaptı.

Michelmore, yapıların fotoğrafını çekti. 2006’da çektiği fotoğraflarla karşılaştırdı.

UNESCO Dünya Mirasını Koruma Merkezi’nden Avrupa ve Kuzey Amerika Bölümü Başkanı Mechtild Rossler, üye Junaid Sorosh Wali ve ICOMOS Uluslararası Ahşap Bilimsel Komitesi Onursal Başkanı David Michelmore’dan oluşan heyet, ilk olarak Sulukule’deki Neslişah ve Hatice Sultan mahalleleri yenileme alanından başladı. Proje sırasında semt halkının Sulukule’de yaşamaya devam edip etmeyeceğini soran heyet, bölgede yapılacak binalarla ilgili bilgi aldı. Eleştiride bulunan heyetin, yetkililerden bilgi istediği öğrenildi.

Heyet, daha sonra Tekfur Sarayı, Anemas Zindanları ve Ayvansaray bölgesinde incelemede bulundu. Michelmore, geçmişte onarılan surlara, “Doğal hatlar korunabilirdi. Düz bir şekilde restore edilmesi gerekmiyordu” eleştirisini yöneltirken projenin mimarı Şirin Akın da, onarımların geçmişte yapıldığını, sadece temizleme çalışması yaptıklarını söyledi.

Yedikule Zindanları’nı da gezen heyet, 2006’daki gezilerinde çektikleri fotoğraflarla surların şimdiki durumunu karşılaştırdı. Sur bandı içinde kalan alanda, bir kamyonun hafriyat dökümü heyetin ilgisini çekti. Surlara 50 metre uzaklıktaki alanın hafriyatla doldurulduğunu düşünen heyet, Fatih Belediye Başkan Yardımcısı Talip Temizer’den bilgi aldı. Temizer, işçilere engel olurken, bölgenin BEDAŞ’ın yaptığı elektrik çalışması için depolama alanı olarak kullanıldığını ve buradaki hafriyatın büyük kamyonlarla taşındığını aktardı. Temizer, bölgenin yeşil alana dönüştürüleceğini söyledi.

Zeyrek’teki gezisinde yıkılan bazı binaları soran heyet, Haliç Metro Geçiş Köprüsü’nün de projelerini inceledi.

Kaynak: Milliyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir