Süleymaniye Camii’nin restorasyonunu, İstiklal Caddesi’ndeki kazı çalışmalarıyla tartışma yaratan Güryapı A.Ş. yapacak

Vakıflar İstanbul Bölge Müdürlüğü’nce ihaleye çıkılan Süleymaniye Camii’nin restorasyonu işini Beyoğlu İstiklal Caddesi’ndeki çalışması tartışma yaratan Güryapı A.Ş. kazandı. İhaleden elenen Atelye Mim Tasarım’ın sahibi Münir Alparslan, yaptıkları Ayasofya Müzesi restorasyonunun yeterlilik için kabul görmediğini belirterek, “‘Orası müze, cami değil’ denilerek ihaleden elendik” dedi.
Marmara depreminde zarar gören ve statik yapısında sorunlar yaşanan Süleymaniye Camii’nin restorasyonu için Vakıflar İstanbul Bölge Müdürlüğü 9 milyon 600 bin YTL tahmini bedelle ihaleye çıktı. Caminin statik yapısını sağlamlaştırma, kubbe, çatı, dış duvarlar dahil onarımı için çıkılan ihalenin şartnamesine katılımcı firmalar için daha önce cami restorasyonu yapma şartı konuldu.

Ret gerekçesi

Atelye Mim Tasarım A.Ş isimli firma da 1992 – 1994 yıllarında Ayasofya Müzesi ve bağlı binaların onarım işini referans olarak göstererek ihaleye katıldı ancak Vakıflar İstanbul Bölge Müdürlüğü şirketin yeterliliğini şu gerekçeyle kabul etmedi: “İş deneyim belgesinde ve Kurul kararında, yapılan iş, Ayasofya Müzesi ve bağlı binaların onarım işi olup, belge müze restorasyonu olarak verilmiştir. İhale şartnamesinin 15.4 maddesinde benzer iş olarak 1. Grup Taşınmaz Kültür Varlığı Camii’ uygulama işi istendiğinden belgenin müze uygulama işi olması nedeniyle yeterli görülmemiştir”
Öte yandan restorasyon işini 7 milyon 100 bin YTL’ye Güryapı İnşaat Taahhüt Turizm Sanayi ve Dış Ticaret A.Ş. üstlenirken, İhaleden elenen Atelye Mim Tasarım’ın sahibi Münir Alparslan, ihalenin önceden kime verileceğinin belli olduğunu iddia etti. Alparslan şöyle konuştu: “Ayasofya gibi dünya mirasına girmiş yapıyı restore ettik ama kabul görmedi. Diğer yandan Piyalepaşa Camii’nin restorasyonu bitmemesine rağmen, geçici kabulle Güryapı yeterli görüldü. Belli ki iktidara yakın bu firmaya ihale verilecek. Bizi de elemek için bahane buldular.”

İstiklal’de eleştirildi

İstiklal Caddesi’ni baştan başa çin granitiyle kaplayan firmanın çalışması tartışma yaratmış, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da firmayı uyarmıştı. Tartışmalar sonucu granitler sökülmüş ve Eyüp Sultan’a döşenmişti. Şirketin sahibi Hasan Gürsoy, Tayyip Erdoğan İstanbul’a belediye başkanı seçildiğinde ANAP’tan İl Genel Meclisi’ne girmişti.

Kaynak: Milliyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir