“Sanal Sualtı Müzesi”nin ilk aşaması tamamlandı. 2008’de hizmete girecek projeyle, Türkiye’nin su altı güzellik ve zenginlikleri internetten izlenebilecek

Türkiye’nin su altındaki tarihsel ve kültürel zenginliğini vurgulamak amacıyla Akdeniz Bölgesi’ni kapsayacak “Sanal Sualtı Müzesi” projesinin ilk aşaması tamamlandı. Sayısız batık ve eski liman kentinin bulunduğu bölgede su altına yerleştirilecek kameralarla tarih ve kültür internet ortamından izlenebilecek.
Türkiye Sualtı Kültür Mirası Sualtı Sanal Müze Projesi kapsamında Kekova’dan Kalkan’a uzanan bölgede sayısız dalış yapan bilim adamları ile gönüllü öğrenciler, 2008 yılında hizmete girecek müzenin temellerini attı. Proje, Başkent Üniversitesi Kültür ve Sanat Araştırmaları Merkezi ile Sualtı Araştırmaları Derneği (SAD) tarafından gerçekleştiriliyor. 30 Temmuz’da Kaş-Uluburun’dan başlayan proje, TÜBİTAK ve 360 Derece Tarih Derneği tarafından da destekleniyor.

Panaromik izleme…
Su altına yerleştirilecek kameralar kültür mirasımızın görüntülerini internet ortamından tüm Türkiye’ye aktaracak. Suyun altındaki batık gemiler, kent kalıntıları, amforalar ve canlı çeşitliliği kameralarla gün yüzüne çıkarılacak. 360 derecelik panoramik görüntüler optik cihazlarla yüksek çözünürlüklü dijital kameralara aktarılacak ve elde edilen dijital görüntüler internet ortamına taşınacak.
Ziyaretçiler ilgi çeken objeleri yakınlaştırıp izleyebilecek, bölümlerle ilgili gezinti pencereleri açılacak. Tarih ve deniz meraklıları internet ortamında suyun altına dalarak, batıkları ve batık alanlarını tanıyabilecek.

Kaynak: Milliyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir