Kendi ifadesiyle ‘sosyal belediyecilik yaptığı için’ hakkında dava açılan Dikili Belediye Başkanı Osman Özgüven’in yargılanmasına başlandı.

Dikili’de, vatandaşlardan 10 tona kadar su parası almayan, belediye çalışanlarına suyu yüzde 50 indirimli veren ve birikmiş su borçlarını affeden SHP’li Özgüven’le belediye meclis üyelerinin görevi kötüye kullanmak suçlamasıyla, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanmasına Dikili Asliye Ceza Mahkemesi’nde başlandı.İçişleri Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı ve Danıştay denetçisinin raporuna dayanılarak yargılanan 21 sanıktan 14’ünün katıldığı duruşmada sanıkları 22 avukat savundu. Duruşmada ifade veren Özgüven belediye meclisinde küresel ısınma tehlikesini göz önünde bulundururak, su tasarrufu için abonelerin 10 tona kadar olan tüketiminden ücret almamaya, 11 ton kullanandan da kullandıkları miktarın parasını tahsil etmek için karar aldıklarını söyledi.

Özgüven duruşma çıkışındaysa “Uygulamaya devam edeceğiz. Eğer bundan yargılanırken tutuklanırsak bu cezayı madalya olarak takarız dedi.” Öte yandan Dikili Belediyesi’nde çalışan 60 işçi ile önceki gün imzalanan toplu sözleşmeyle 1 Mayıs, Dikili’de tatil oldu. Ayrıca Türkiye’nin en büyük işçi eylemlerine sahne olan 15-16 Haziran’la 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde işçiler ücretsiz izin yapabilecek.

Kaynak: Radikal

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir