Sörf yapanların gözde tatil merkezi Alaçatı, en önemli özelliğini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya.

Yıldız Teknik Üniversitesi Doğa Bilimleri Araştırma Merkezi Sorumlusu Prof.Dr. Şükrü Ersoy, Alaçatı limanı ve ona bağlı mendireğin, Alaçatı Koyu ağzındaki kum birikmesini hızlandırdığını, bir süre sonra koyun güneyindeki ağzın kapanacağını ve Alaçatı’nın göl haline geleceğini söyledi.

Ege’nin son yıllardaki gözde turizm merkezlerinden biri olan Alaçatı, doğal yapısını insan eliyle tehdit ediyor. Balıkçı barınağı olarak yapılan ve 2004 yılında yenilenerek marina haline getirilen Alaçatı limanı ve mendireği, Ege’nin en güzel koylarından birini gölleştirmek üzere. Prof. Dr. Ersoy, bölgenin doğal yapısı yeterli olarak incelenmeden yapılan liman ve mendireğin, rüzgâr ve akıntının taşıdığı kumu koyun ağzında biriktirdiğini ve kısa bir zaman dilimi içinde koyun ağzını kapatacağını söyledi. Bölgedeki değişimi yerinde inceleyen Prof. Ersoy, hava ve uydu fotoğraflarıyla kum birikiminin çok net olarak görüldüğünü vurguladı. Bölgedeki doğal burunun da koyun girişinde kum birikimine neden olduğunu ancak limanın bu süreci hızlandırdığını anlatan Ersoy, şöyle konuştu:

Sörf yapılamaz

“Birkaç yıl içinde bile kum koyun ağzında ciddi ölçüde birikmiş durumda. 15-20 yıl içinde birikme ciddi boyutlara ulaşır ve koy lagün (denizden kum setleriyle ayrılmış sığ su gölü) haline gelir. Kum denizi sığlaştıracak, derinlik kaybolacak. Böylece hâkim rüzgarlar devam etse bile sörf yapacak ortam kalmaz. Esas sorun tabii ki doğal yapının, yeterli incelemesi yapılmadan planlanmış üst yapılarla bozulması. Limanın ve mendireğin orada olmaması ya da daha uygun planla gerçekleştirilmesi gerekiyor.”
Alaçatı Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç ise, koyun lagün haline gelmesinin mümkün olmadığını, bunu önlemek için tarama çalışması yaptıklarını söyledi. Demiryollar, Limanlar ve Havameydanları İnşaatı Genel Müdürlüğü (DLH) ile birlikte yaptıkları tarama çalışmasıyla biriken kumları açığa taşıdıklarını vurgulayan Dalgıç, “Zaten bizim hâkim rüzgârımız kuzey rüzgârları. Birikse bile önlemini alıyoruz. Burası lagün olamaz” diye konuştu.

Acemiler ayağını yere basıyor!
Alaçatı Koruma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Topal, mendireğin 1970’li yıllarda yapımına başlandığını, limanın 1990’larda tamamlandığını belirterek, “Şu anda sığlaşma sörf için avantaj yaratıyor. Her yıl 5 bin kişi Alaçatı’da sörf dersi alıyor. Acemi sörfçüler için ayağı yere basmak önemli. Ama sonra tamamen kapanırsa ne olur bilemem” dedi. Topal, bölgede yanlış yapılaşmanın Alaçatı’yı tehdit ettiğini sözlerine ekledi.

Kaynak: Milliyet

One Comment

  1. Koça Profesör bu işi be4lediye başkanından daha mı İYİ BİLİR !!!! Sayın prof dr.Şükrü ERSOY ; belediye başkanı olmadığı için, bu konuda fikir verebilir mi ??? ! ! !!.. Bu ülkede belediye başkanı olmak için prof olmaya gerek varmı ?? gir partiye ver kömürü, al oyu, başkan ol sonra engin bilginle ahkâm kes..
    Saygı değer hocam; sizden bilim adına özür dilerim.. Ne diyelim .
    Başbakan demedi mi ” ayaklar ve başlar ” , en güzel açıklama.
    Saygılar..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir