Sokaklara sahip çıkmakAnkara Hürriyet’te geçen hafta içinde Arjantin Caddesi esnafının yeni arayışına ilişkin bir haber okudunuz. Buket Güler’in haberine göre, esnaf, problemlerini ve caddenin geleceğini Çankaya Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz ile birlikte masaya yatırdı.

Büyük kentlerde bir çok cadde ve sokağın karşı karşıya olduğu bir tehlikeye dikkat çekiyordu esnaf.

Geçmişte bütün herkesin rağbet gösterdiği bazı sokaklar, zaman içinde deforme oluyor, ruhunu, özelliğini kaybediyor. Büyük alışveriş merkezlerine yenik düşüyor.

Genç cumhuriyetin en revaçta caddelerinden biri olan Anafartalar’ı, son terör saldırısına kadar neredeyse hepimiz unutmuştuk.

Geçen haftalarda bir pazar günü uzun bir aradan sonra Karanfil Sokak’a düştü yolum. Bütün çocukluk ve ilk gençliğimin geçtiği bu bölgeye büyük bir hüzünle baktım. Eskiden gençlerin gitar çaldığı kaldırım taşları ilerlemeye çalışan bir kalabalığın işgali altındaydı. Genç üniversite öğrencilerinin el emeklerini paylaştıkları yerlerde ise işporta satıcıları bulunuyordu. Don satıcıları, fason cep telefonu kılıfı pazarlayanlar sokağı sağlı sollu boğmuş, aradan binlerce insan birbirine ezerek yürümeye çalışıyordu.

DOKUYU KAYBETMEMEK ELİMİZDE

Bu yaşananlar aslında biraz Sakarya Caddesi’nin de derdi değil mi?

Geçmişte bahar akşamları insanların en azından simaen birbirini tanıyıp selamlayarak geçtikleri, bir iki kadeh içki içip sohbet ettikleri bölge yok artık. Şimdi öğlen saatlerinden itibaren kalitesi tartışılabilecek bir canlı müzik kirliliği kaplıyor üç sokağı da. Bir tarafta türkü barları, bir tarafta rock barlarının sesi birbirine karışıyor.

Geç saatlerde güvenlik sorununun yaşandığı bu caddenin esnafı da bir süre önce bazı girişimlerde bulunmuştu. Sakarya esnafı, bölgeyi yeniden eski haline getirmek gerektiğine inanıyordu.

Benzer bir tehlikeyle Tunalı Hilmi ve Bestekar Sokak da karşı karşıya.

Bundan bir kaç yıl sonra korkarım ki bu bölgelerin geleceğini, tartışmak zorunda kalacağız.

Caddelerimiz ve sokaklarımızda yaşanan doku kaybı, deformasyonlar yaşamlarımızı da zedeliyor.

Buna izin vermemek de bütün kentlilere düşüyor.

Kaynak: Hürriyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir