Antalya’nın önemli doğal miraslarından biri olan koruma altındaki Falezlerde işgaller bir türlü önlenemezken, rantı yüksek bölgedeki kamuya ait deniz manzaralı araziler kapanın elinde kalıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Antalya Lara bölgesinde doğal sit alanı olarak koruma altında bulunan falezlerin üzerinde bir otel işletmesinin önünde izinsiz yapılaşmaya gidilmesi üzerine vatandaşlar konuyla ilgili şikâyette bulundu. Mülkiyeti kamuya ait olan deniz manzaralı korunan alandaki izinsiz uygulamalarla ilgili işlem başlatan Muratpaşa Belediyesi, hazırladığı tutanağı sit alanından sorumlu kurum olan Antalya Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğüne iletti.

 

 

 

 

 

 

İNCELEMEDE YENİ İMALAT TESPİT EDİLDİ

 

 

 

 

 

 

Bunun üzerine İl Müdürlüğü ekipleri 25 Temmuz 2023 tarihinde söz konusu alanda inceleme yaptı. Yapılan incelemede, Şirinyalı Mahallesi sınırlarında bulunan 1591 ada, 9 nolu parselin önündeki park alanında bulunan işletmede daha önce yangın çıktığı, yangın sonrası kalan malzemelerin sökülerek yeni imalatların başladığı tespitine yer verildi.

 

 

 

 

 

 

BELEDİYEYE “MÜDAHALEDE BULUNMAYIN, KİRALANACAK” YAZISI

 

 

 

 

 

 

 

 

İncelemenin ardından Muratpaşa Belediyesinin başvurusuna yanıt veren İl Müdürlüğü, söz konusu işletmenin sit alanı vasfındaki araziyi kiralamak için bakanlığa talepte bulunduğunu bildirerek, uygun bulunan kiralama talebi sonuçlanıncaya kadar herhangi bir fiziki uygulama ve düzenleme yapılmamasını istedi. Bu yazı üzerine vatandaşların da şikâyetine konu olan izinsiz uygulamalar hakkında ilçe belediyesinin eli kolu bağlanmış oldu.

 

 

 

 

 

 

KORUNAN ALAN 3 YILLIĞINA İŞGALCİSİNE KİRALANDI

 

 

 

 

 

 

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğünün geçtiğimiz Aralık ayı sonunda ‘ivedi’ koduyla Muratpaşa Belediyesi’ne gönderdiği bir başka yazıyla söz konu arazinin üzerinde izinsiz uygulama yaptığı tespit edilen işletmeye kiralandığı bildirildi. Kiralama talebinin, Bakanlık makamının 14 Kasım 2023 tarihli Olur’uyla uygun görüldüğü belirtilen yazıda, devletin hüküm ve tasarrufu altındaki 406 metrekarelik Nitelikli Doğal Koruma Alanı vasıflı arazinin günübirlik kullanım amacıyla 3 yıllığına kiralandığı kaydedildi.

 

 

 

 

 

 

BAKANLIK VE İŞLETME KİRA SÖZLEŞMESİNİ ANKARA’DA İMZALADI

 

 

 

 

 

 

Lara kıyı bandını oluşturan falezlerin üzerindeki korunan alanın, üzerinde izinsiz uygulama yapan işletmeye kiralanması, izinsiz uygulamalar ve işgalin ödüllendirilmesi olarak değerlendirildi. İlk yıl için 1 milyon 200 bin TL bedel ile kiraya verildiği öğrenilen kamu arazisinin Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü ile işletmeci arasında yapılan kira sözleşmesinin 19 Aralık 2023 tarihinde Ankara’da imzalandığı öğrenildi. Konuyla ilgili görüşüne başvurduğumuz Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yetkilileri, söz konusu arazinin kiralanmasıyla ilgili sözleşmenin geçtiğimiz Aralık ayında imzalandığını doğruladı.

 

 

 

 

 

 

FALEZLER ANTALYA’NIN KORUNAMAYAN ‘KORUNAN ALANI’

 

 

 

 

 

 

Antalya kent merkezinde yer alan falezlerin ilk bandı kesin korunacak alan, karasal kesimdeki ikinci bandı ise nitelikli doğal koruma alanı olarak koruma altına alınmıştı. Ancak Lara bandı boyunca uzanan falezler korunan alan olmasına rağmen işgallerden bir türlü kurtarılamıyor. Falezlerdeki plaj işletmelerinin çok büyük bir kısmının kaçak konumunda olduğu, alanın niteliği gereği hazırlanması gereken koruma amaçlı imar planları hazırlayan yalnızca bir tane kurumsal otel işletmesi olduğu belirtiliyor.

 

 

 

 

 

 

PARÇA PARÇA KİRALAMA BÜTÜNCÜL KORUMANIN ÖNÜNE GEÇİYOR

 

 

 

 

 

 

 

 

Sıklıkla Antalya Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu’nun da gündemine gelen falezler üzerindeki kaçak yapılaşma ve izinsiz uygulamalarla ilgili yeterli önlem alınamazken son yıllarda korunan alan vasfındaki kıyı bandının parça parça işgalcilere kiralanması, bütüncül korumayı da engelliyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Evrensel.net

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir