Şişliler Merkez Mahallesi’nde 72 katlı rezidans yapılması için rezerv yapı ilan edilen boş arsa için Şişli Belediyesi önünde eylemdeydi. Şişli Kent Konseyi, Merkez Mahallesi Mahalle Meclisi ve Şişli halkının katıldığı eylemde rezerv alan yasasıyla birlikte gelen değişikliklere dikkat çekildi. Yasanın geniş bir mülksüzleştirme dalgasının önünü açacağını söyleyen Şişlililer, bunun bir örneğinin de önlerinde bulundukları arsada yaşandığını ifade etti.

Projeyi üstlenen Taş Yapı’nın proje ruhsatının 12 Aralık 2018 olduğunu, yani rezerv alan yasasından çok önce olduğunu hatırlatan Şişlililer, ruhsatın hukuki bir değeri olmadığının altını çizdi. Paravanlarla çevrilmiş arazinin etrafında hiç proje tabelası olmamasının da bunun bir göstergesi olduğunu eklediler.

Şişli’de müteahhitlere peşkeş çekilen Şişli Etfal Hastanesi, Motor Meslek Lisesi gibi yapıları hatırlatan Şişlililer, rezerv alan ilan edilen arazide de mahallenin dokusuna uygun 5 katlı ve yeşil alanlı 1/1000’lik planın onaylanmasını talep etti.

Ne olmuştu?

 

İstanbul Şişli’de Merkez Mahallesi’nde bulunan ve yakın zamana kadar otopark olarak kullanılan boş arazi, ilk kez 2021 yılında “hasarlı yapı’ olduğu gerekçesiyle rezerv alan ilan edilmişti. Şişli Belediyesi, üzerinde hasarlı olabilecek bir yapı bulunmayan alan için açtığı kararın iptali davasını kazandı. Ancak aynı alan 2022 yılında 2. kez, bu defa “kentsel dönüşüm yasasına” dayandırılarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yeniden rezerv alan ilan edildi. Söz konusu alan için öngörülen 72 katlı rezidans yapma projesi ise tartışmaları daha da alevlendirdi.

Söz konusu projenin inşa edileceği 10619 ada 3 parselde bulunan arazi, 2021’in ocak ayında rezerv alan olarak ilan edildi. İtirazlar sonucunda İstanbul 8. İdare Mahkemesi bakanlığın bu kararını iptal etti. Konuya ilişkin hazırlanan bilirkişi raporunda ise söz konusu arazinin yeni bir yerleşim alanı olarak kullanılamayacağı, davaya konu işlemin şehircilik ilkelerine, kamu yararına ve afet riski altındaki alanların dönüştürülmesini de kapsayan 6306 sayılı kanuna uygun olmadığı sonucuna varıldığı ifade edildi. Arazi 8 Ağustos 2022’de ikinci kez rezerv yapı alanı ilan edildi.

Şişli sakinleri de 72 katlı rezidans, AVM projesine tepki gösterdi. Şişliler “Şişli’nin rezidansa değil, deprem toplanma alanına ihtiyacı var”, “Rezerv alanı dedin, yandaşlara peşkeş çektin!” yazılı pankartları ilçenin pek çok noktasına astı.

Halkın tepkisi üzerine yüklenici Taş Yapı, biri 27, diğeri 30 katlı iki rezidans, otopark ve AVM yapacağını açıkladı.

Şişli Kent Konseyi öncülüğünde yurttaşlar Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Evi’nde bir süredir toplantılarına devam ediyor.

 

 

Kaynak: Sendika.Org

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir